1. her seferinde ikiye bölerek yediğim börek. biz de boş durmuyoruz, öcümüzü alıyoruz reis. *
 2. üzerinden yapılan mizahın haddi hesabı olmayan yiyecek. ayrıca börek inanılmaz bir şey milliyetçilik yapmak için başka şey seçin. arnavut, kürt, tatar diye ayırmayın. çok da merak ediyorum nefis görünüyor.
  sezgi
 3. esasının küt mü kürt mü olduğunu merak ettiğim börektir.

  edit:bu merak başlığı görünce oluştu. çok da bir ehemmiyeti yok aslında.
  zepur
 4. ben kürt böreği diye biliyorum, öyle de yerleşmiş dile. öbür ismini ilk defa duydum. memleketin kürt fobisinden kaynaklı ismini değiştirme çabası diye düşünüyorum küt denmesinin. esasında kat kat olduğu için küt böreği deniyormuş. yahu kat kat olmayan börek mi var? dile kürt böreği diye yerleşmiş işte. küt dense, kürt de dense börek lezzetinden ve muhteviyatından bir şey kaybetmiyor. o zaman en çok bilindik ismi olan "kürt böreği" diyorum.
 5. asıl adı türk böreğidir. böreği keserken çıkan kart kürt seslerinden dolayı bu ismi almıştır.
 6. ara sıra babamla çalıştığı yere gider, orada kahvaltı ederim. sürekli gittiğimiz sanayinin ve hatta bana kalırsa anadolu yakasının en güzel börek yapan yeri. hem çok temizdir hem de güler yüzlüdür esnafı.

  bu böreği en güzel bingöllü mustafa amca'dan yiyeceksin; üzerine tanımıyorum gerçekten. adam artık içine sevgisini nasıl katıyor bilmiyorum ama hiç öyle sanıldığı gibi bölücü, ayrıştırıcı, ortalığı bulandırıcı bir havası yok. gerçekten en büyük sermayesinin gülümsemesi ve samimiyeti olduğunu düşünüyorum..

  ellerinden öperim bu vesileyle..