kurt vonnegut

Kimdir?

kurt vonnegut jr. (11 kasım 1922 - 11 nisan 2007), abd'li hümanist yazardır.

kurt vonnegut, 1922 yılında abd'nin indianapolis şehrinde dünyaya geldi. cornell üniversitesi'nde biyokimya okuduktan sonra ii. dünya savaşı'nda avrupa'da asker olarak hizmet verdi. almanya'da savaş esiri olarak ele geçirildi ve dresden şehrinin (almanya) müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. bu olay vonnegut'u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, slaughterhouse-five'ı (mezbaha no 5), yazdı. bu kitap sayesinde çağdaş amerikan yazarlarının başta gelenlerinden biri oldu.

savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, şikago üniversitesi'nde antropoloji dalında uzmanlaştı. başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, player piano (otomatik piyano), bu dalda vonnegut'a büyük övgü kazandırdı. sonraki zamanlarda her ne kadar bilim-kurgu dalıdan uzaklaştığını belirtse de, yazdığı kitaplarda etkileri halen görülebilir.

romanları
1952 - player piano (otomatik piyano)
1959 - the sirens of titan (titan’ın sirenleri)
1961 - mother night (gece ana)
1963 - cat's cradle (kedi beşiği)
1965 - god bless you mr. rosewater, veya pearls before swine
1969 - slaughterhouse-five, veya the children's crusade (mezbaha no 5)
1973 - breakfast of the champions, veya goodbye, blue monday (şampiyonların kahvaltısı)
1976 - slapstick (roman), veya lonesome no more (hi ho)
1979 - jailbird (hapishane kuşu)
1982 - deadeye dick
1985 - galápagos (galapagos)
1987 - bluebeard (mavi sakal)
1990 - hocus pocus
1997 - timequake
kısa hikâyeleri
1961 - canary in a cat house
1968 - welcome to the monkey house
1999 - bagombo snuff box
makaleleri
1974 - wampeters, foma & granfallons
1981 - palm sunday
1991 - fates worse than death
1999 - god bless you, dr. kevorkian
sahne oyunları
1970 - happy birthday, wanda june
1972 - between time and timbuktu, veya prometheus five
1993 - make up your mind
1993 - miss temptation
1993 - l'histoire du soldat

kaynak: vikipedi
 1. şampiyonların kahvaltısı, kedi beşiği, mezbaha no 5, otomatik piyano gibi birbirinden güzel kitapların umutsuz ve komik yazarı.
 2. çok sevdiğim roman kahramanlarından biri olan kilgore trout, sefaletle sürüp giden hayatıyla ilgili olarak şampiyonların kahvaltısı'nda papağanı bill'e şöyle dert yanar:

  "tanrı biliyor ya bill, gidişata bakıyorum da, hayatı boyunca çile çeken birini anlatmaya istekli bir yazar tarafından yaratılmış bir kitap karakteri olduğumu düşünmeden edemiyorum."

  trout'un ağzından kendi yaşamını da özetlemiş gibidir vonnegut.
 3. türkçeye çevirilerini yazar-çevirmen algan sezgintüredi yapıyor. april yayınlarında yakında yeni bir kitabı daha türkçeye kazandırılacak.

  sağlam yazar olduğu kesin. ben hümanistleri sevmem, koca bir aldatmacayı gerçekmiş gibi söylerler. vonnegut hümanist mi emin değilim. amerikalı hümanist mi olur hamk. vonnegut'un romanları çok iyi. onu vonnegut yapan bilim kurgudur. son olarak mezbaha no 5te hemingway(çanlar kimin için çalıyor) kadar keyif alamazsınız. hümanizmi lütfen insan gibi insan olmakla karıştırmayın b.ku çıkıyor. hümanizm diye doğayı sahiplenen insanı seviyorum diye liberal tasmayı çıkarmayanlardan değil vonnegut. hele her insan önemlidir diye bir fikirle de yola çıkmamıştır. tam tersine zıvanadan çıkan insanoğluyla dalga geçmiştir. savaşlardan ölenlerin bedenlerinden fırlayan paraların birilerinin ceplerinde birikmesidir derdi.
 4. kedi beşiği boş anlarınızda iyi gelecek bir kitap
 5. bana hayata ve insanlara bakış açımı oluşturmamda bir tek cümlesiyle rehberlik eden yazar.

  "hayatta bildiğim tek kural var :nazik olmak."