1. tarihi efes (ephesus) liman şehrinin küçük menderes nehrinin taşıdığı topraklar sebebiyle denizden uzaklaşmasıyla buranın yaklaşık 20 km güneyine scala nuova (yeni liman) adıyla kurulan, güzel konumu ve doğasıyla türkiye'de turizmin ilk başladığı yerlerden biri olmasının bedelini rant sevici zihniyetin kirli elleriyle betondan bir şehire dönüşerek ödeyen, üniversitelerde şehir nasıl planlanmaz, turizm nasıl yapılmaz konularında örnek gösterilip tüm anadolu kasabalarına model olması gerekirken 'bir dikili ağacım olsun' fikrinin 'dört duvar betonum olsun' fikrine yenik düşmesine engel olamayan ruhu güzel, suratı kaknem memleketim.
 2. yerlileriyle çok sakin ve şirin bir tatil yeridir. şimdilerde de o sakinliğini korumaktadır. çünkü eskiden sadece sörf için gidilen alaçatı pazarlama tekniklerinin tutması ile popüler bir mekan haline gelmiştir. tıpkı bodrum, cunda gibi kalabalık artık buralardadır. ilk kez 8-9 yaşında gittiğimde kuşların uçtuğu, oynadığı, ötüştüğü bir yer göreceğimi hayal etmiştim. bu açıdan kuş adası tam bir hayal kırıklığı oldu bende küçükken. ama ormanı ve denizi ile tanışınca tüm hayal kırıklıklarım geçti.
  dreng
 3. kusadasi yillardan beri sakinligi ve cazibesini yitirmiyordu fakat 2015 yazinda gordugum manzara ve tacizcilerden sonra artik eski havasinin oldugunu dusunmuyorum. eglenmek icin ciktiginiz tekne turunda arapca sarkilar, pis bakislardan dolayi huzur bulmak zor artik. ama oraya ozgu "carsafli" adi altinda satilan inanailmaz lezzetli sandvici yemeden donmemek gerekir. geceleri sahilde gitarini calarken içkini yudumlamak gibisi yok. cok sosyal bir insan degilseniz ya da emekliliginiz gelmis ve dinlenmek istiyorsaniz tam size gore diyebilirim.
 4. kuşadasında yapılması gereken şey tekne turudur. gerçekten doğal sanat eserlerine tanık olursunuz. tekne turu dışında pek de enteresan bir hali yoktur. milli park'ı da tekne turuna katıyorum tabii. 3. plaja filan gitme imkanınız oluyor.

  bu turların da en kötü yanı çalınan rezalet müzikler ve taksici profesyonelliğine sahip organizasyonlardır.
 5. bazı lokasyonları bok kokuyor, evet bildiğin bok.

  denizi genellikle kirli ve dalgalı. otitis externa ( dış kulak iltihabı) olmanız işten bile değil. ben oldum ordan biliyorum.

  turizm kriziyle silleyi yemiş otellerde uygun fiyata konaklayabilirsiniz.

  barlar sokağı tahmin ettiğiniz gibi. fakat kriz burayı da vurmuş, adamlar 'damı mamı, giriş ücretini siktir et gir içeri' diye yalvarıyor. içerdeki popülasyon dağılımından bahsetmeme gerek yok sanırım. çiftleşme dansına tanık olacaksınız, dikkatle izleyin. ayrıca masanıza götüm götüm dans ederek yaklaşan bir kadın görürseniz 'bok da çıkabilir, güvenmiyorum da' vaziyetini alın. (bkz: konsomatris)

  ha unutmadan, dolmuş kapısına dikkat. kapı tavanı çok alçak, pat küt vuruyorsunuz kafayı. ben vurdum ordan biliyorum.
 6. sevdiğim tatil yerlerindendir. son gittiğimde merkezde bir çadır kamp yerinde kalmıştım sanki şehirde bi bölgeyi unutmuşlar da ağaçlık kalmış gibiydi çok güzeldi umarım duruyordur.
  wtf