• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
küskün kahvenin türküsü - carson mccullers
... bir seven vardır, bir de sevilen. ama bunlar başka başka beldelerin insanlarıdır. sevilen çoğu zaman sevenin içinde uzun zamandır saklı duran sevgi için yalnızca bir uyanadır... en olağandışı kişiler bile sevgi için bir uyana olabilir... en sıradan birisi coşkun, ateşli ve bataklıktaki zehirli zambaklar kadar güzel bir sevginin nesnesi olabilir...

carson mccullers daha yirmi üç yaşında yazdığı yalnız bir avcıdır yürek abd romanıyla abd'deki edebiyat çevrelerinde adını duyurmuş ve gerçek olduğu kadar karamsar da olan bir varoluş felsefesi içeren yapıtlarıyla okuru, insanlık durumunun temelindeki ruhsal yalnızlığın derinlikleriyle tanıştırmıştı. küskün kahvenin türküsünde ise daha önceki romanlarının ortak teması olan "sevgi felsefesi"ni daha da geliştirerek sevginin doğasına ilişkin gerçek bir kurama dönüştürür. öykünün sonundaki "oniki ölümlü" zincirli mahkûmlar, tekdüzelikten kaçmayı nasıl bir türküde ararlarsa, yazarın kişileri de bu kaçışı sevgide ararlar.
(tanıtım bülteninden)
çeviren: ipek babacan
kaynak: idefix.com
 1. carson mccullers'ın öyküleri. romanlarından ayrı tutulabilir mi, bilmem. "sevgi" üzerine tematik bir derleme bile diyebiliriz belki. özellikle de "bir ağaç, bir taş, bir bulut" öyküsü sevginin ilksel bir durum olduğunu çokça hatırlatıyor.
  mccullers'ın birçok öykü derlemesinde yer alan "jokey" öyküsü de bu kitapta yer almaktadır.
  kitaptaki öyküler sırasıyla şöyle:

  “küskün kahvenin türküsü”
  “harika çocuk”
  “jokey”
  “madam zilensky ile finlandiya kralı”
  “konuk”
  “bir aile sorunu”
  “bir ağaç, bir taş, bir bulut”