1. "bilim insanları ilk kez güneş sistemimizin dışında dünyada görülen kuzey ışıklarına benzer bir ışık kümesi keşfetti.

  uluslararası bir araştırma ekibi ışık kümesini 18 ışık yılı uzaktaki lyra takımyıldızında 'kahverengi cüce' adı verilen dev bir gezegenden büyük, küçük bir yıldızdan ufak bir objenin etrafında gördü.

  uzmanlar ışık kümesinin gökyüzünde tuhaf, değişik renklerde ışımalar halinde görülen kuzey ışıklarına benzediğini, ancak bir milyon kat daha parlak, renginin de kuzey ışıkları gibi yeşil değil kızıl olduğunu açıkladı.

  nature bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan sheffield üniversitesi'nden dr. stuart littlefair 'kahverengi cücelerin etrafında ilk kez bir ışık kümesi görüyoruz' dedi.

  işık huzmesinin görüldüğü kahverengi cüce lsr z1835 bir radyo teleskopu ve iki optik teleskopla gözlemlendi.

  uzmanlar kahverengi cücenin hızla döndüğünü ve dönüş sırasında ışıktaki çeşitlenmeleri gördü.

  littlefair 'parlaklıktaki değişimler aynı kuzey ışıkları gibiydi' dedi.

  işık kümesinin yeşil değil de kızıl olmasının nedeninin de atmosferindeki hidrojenle etkileşime girmesi olduğu belirtildi.

  ancak uzmanların ışık kümesinin nasıl oluştuğu konusunda kafası biraz karışık.

  kahverengi cüceler aslında yıldız olamamış kütleler ve etraflarında ışıkları oluşturan enerji yüklü partiküllere enerji yükleyecek güneş gibi bir yıldız da yok.

  dr.littlefair 'malzemenin kendi elektronlarını üretmek için kahverengi cücenin yüzeyinden kalkmış olması mümkün' dedi.

  bir başka seçenek de kahverengi cücenin yakınlarında enerji veren daha keşfedilmemiş bir uydu ya da gezegen olması."

 2. orijinal adı "northern exposure" ve türkçeye "kuzey işıkları" çevirisiyle uzun yıllar önce trt'de gösterilmiş. sanırım 2010-2012 yıllarında da tnt türkiye tv kanalında yeniden gösterime girmiş bir televizyon dizisi.
  dizi; alaska'da küçücük bir kasabadaki (cicely) insanların yaşamı,düşünceleri ve dünyaya bakışlarını konu alan çok duru,samimi bir dizi..
  izleyen bir çok insana "gidip burada yaşamalıyım" hayallerini kurduracak derece içten ve defalarca izlemek istenebilecek harika bir dizi.
 3. aurora borealis olarak da bilinen ışıklar.
 4. görmeden ölürsem çok üzüleceğim az şeyden biri. mükemmel. tek kelimeyle...
 5. kuzey ışıklarının fotoğrafını/videosunu gördüğümde kerimcan durmaz gibi olaaay diye bağırıyorum. ulan çok güzel bee...