• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar tayeb salih
kuzeye göç mevsimi - tayeb salih
1966 yılında beyrut'ta yayımlanan "kuzeye göç mevsimi" 2001 yılında arap edebiyatı akademisi tarafından 20. yüzyılın en önemli romanı olarak ilan edilmişti.

batı literatürüne olduğu kadar klasik arap yazınına, islam ve tasavvuf literatürüne de hakim bir yazarın doğu-batı sorununa bakışını yansıtan "kuzeye göç mevsimi", yoksul bir sudan köyündeki basit yaşamı, köy halkı arasındaki karmaşık ilişkileri, geleneklerin boğucu baskısını ve bütün bunlarla çevrili bireyin özgürlük arayışını anlatıyor; yedi yıl avrupa'da eğitim görüp sudan'a, nil kıyısındaki köyüne dönen anlatıcının, köyde tanıştığı mustafa said'in, said'in karısı hasna'nın ve sudan'ın hikayesini...

bu kısa romanın görünürdeki hikayesinden çok daha derin göndermeleri ve yan anlamları var. edward said kültürel emperyalizm adlı incelemesinde tayeb salah'ın kurgusunun son derece bilinçli bir şekilde joseph conrad'ın karanlığı yüreği romanını izlediğini ve tersine çevirdiğini söyler. kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye olan müdahale ve geçişler, conrad'ın çizdiği sömürgeci gidiş-geliş yörüngesini genişletip kabarıklaştırır. salah sömürgeci edebiyatın kendine mal ettiği kurgusal toprakları gerçek sahipleri adına geri istemekle kalmaz, conrad'ın görkemli düzyazısında boğulup kalmış farklılıkları ve bunların imgesel sonuçlarını da dile getirir.

kuzeye göç mevsimi sömürgecilik deneyiminden geçmiş bir üçüncü dünya ülkesindeki kültürel değişim ve kimlik meselesi üzerine kurulu yakıcı bir roman.