1. vücut geliştirme ile uğraşan sporcuların kullandığı bir ilaç. etken maddesinin adı karnitin, başındaki l ise moleküler şeklini belirtmesi açısından. normalde ihtiyaç durumunda lizin amino asidinden sentezlenir. hatta aynı iş için alınan başka bir ilaç da (bkz: l-lizin)

  karnitin, hücrelerde yağ asitlerini yine hücre içinde bunların yıkımının gerçekleştiği mitokondriye taşıyan bir ara bileşik. mantığı basit, karnitin çoksa yağ yıkımı da çok. bu şekilde yağ yakmayı kolaylaştırıyor.

  l-karnitinin etkileri üzerine 2 makale:

  [1] hindistan'da 300 obez insan üzerinde yapılan araştırma

  [2] fareler üzerinde yapılan bir çalışma
 2. bende kilo vermeye karar verdiğim için spora destek olması adına aldım bugün ilk defa kullanıcam bakalım etkisi olacak mı.
 3. karnitini vücut kendi üretir ancak egzersiz öncesi l karnitin alımı yağ taşınması ve yıkılmasının normalden daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.

  ancak uzun süre kullanımda vücut kendi salgıladığı l karnitin miktarını azaltmaktadır. bu yüzden uzun süre kullanımı önerilmez.

  ayrıca zayıflamak için kullanmak isteyenlerde -fiziksel aktivite yoksa- önermiyorum. ancak aktiviteyle ve hatta sıkı çalışmayla -kardio egzersizle etkisini en iyi gösteriyor. bu yüzden ben sabah çıkıp 2km yürüyorum diyen teyze ve amcalarımızda kullanılmasını tavsiye etmem.

  ve çok önemli not: bildiğiniz-güvendiğiniz ve yetkinliği kanıtlanmış firmaların ürünlerini kullanınız. spor salonunda her verilen şeyi yutmayınız daha sonra metabolizmayı toparlamak çok zor oluyor. (bu vakalar çok geldiği için diyorum)

  bir not daha: ilk haftalarda alımından sonra barsak düzenini değiştirerek hızlı veya yavaş çalışmasına sebep olabilir. buna da dikkat etmekte yarar var.
 4. bir donem kisa sureli de olsa kullandigim ve etkisini gordugum madde.

  ancak soyle bir yanilgiya dusmemek lazim. oturdugunuz yerde hicbir ise yaramaz bu madde. bununla beraber spor yapmaniz da gerekmekte cunku spor sirasinda yakilan yag miktarini arttirma etkisine sahip. baska bir olayi yok. dolayisiyla siz spor yapmadan bu maddeyi alirsaniz etkisini goremezsiniz.

  bu arada eczaneden saglik bakanligi onayli tabletini almistim ben. sagda solda satilan likitlere dunya kadar para bayilmanin alemi yok. ayni etkiye sahip hepsi.
 5. kilo vermekle ilgisinin olup olmadığı ile ilgili kesin bilimsel kanıtların henüz bulunamadığı madde. kullanırken dikkatli olmakta, günlük dozu aşmamakta fayda var.
 6. kullandığım ilk dönem faydalı gelen, ama bir süre spora ara verdikten sonra spora tekrar başladığımdaki kullanışta bir süre sol göğüs kafesimde sancıya sebep olan madde. illa denemek isteniyorsa dikkatli kullanılmasını, hatta tablet veya yoğun sıvı olanlar yerine 500mllik şişelerdeki sulu versiyonundan alınmasını öneririm. (*:hem de böylece belki ananas aromasından bıkıp tekrar kullanmazsınız ;))
 7. yag yakma konusunda tam bir fiyaskodur. bilimsel olarak bir etkisi var evet ama bu etkiyle yilda 1 kilo yag yakarsiniz belki.vucuda zarari yoktur . alin giden paraniz olur. deneyin yani

  not: bu bilgi asiri gozlem icerir .
 8. hardline markasını kullandığım hala etkisinin olup olmadığına emin olamadığım spora yardımcı bir madde.