• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
la ceremonie - claude chabrol
burjuva bir aile olan lelievre'lerin malikhanesinde hizmetçi olarak göreve başlayan sophie, sessiz ve utangaç bir kadındır. malikhane'nin yakınındaki ilçe merkezinde postane memuresi olarak çalışan ve tuhaf, enerjik, kompleksli kişiliğiyle toplum tarafından marjinal biri olarak tanınan jeanne, kasabaya yeni gelen hizmetçi sophie ile yakın arkadaş olmakta fazla gecikmez.
aileye çok iyi hizmet vermek suretiyle herkesin memnuniyetini kazanan sophie okuma yazma bilmediğinin ortaya çıkmasıyla lelievre ailesine karşı içinde öfkenin de bulunduğu karmaşık duygular beslemeye başlar. aileye karşı içten içe cephe alan sophie'nin, bu durumu daha da öteye götürmesine neden olan kişi ise jeanne'dan başkası olmayacaktır. bu iki kadının dostlukları lelievre'ler için pek de iç açıcı olmayan gelişmelere sebep olmaya başlar.
  1. 1995 yılında issabelle huppert'e en iyi kadın oyuncu dalında césar ödülü getiren film, yeni dalga'nın usta yönetmeni claude chabrol'un vazgeçemediği temalardan olan burjuvazinin sularında yüzüyor. claude chabrol filmi için "son marksist film" demişti çektiği dönemde. ruth rendell'ın romanından çekilen film, 'aç sınıfın laneti'ni burjuvaziye yöneltirken sinema tarihinin en kanlı tokatlarından birini atıyordu.

    filme kaynaklık eden ruth rendell'ın (a judgement in stone) taştan hüküm isimli kitabı ülkemizde armağan ilkin'in çevirisiyle remzi kitabevi tarafından yayınlanmıştı.