• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
la grande bellezza - paolo sorrentino
ilerleyen yaşına rağmen karşı konulamaz bir cazibesi olan yakışıklı jep gamberdella, şehrin tadını sonuna kadar çıkarmaktadır. şık akşam yemeklerinden çılgın partilere koşar. kıvrak zekası ve mizahi kişiliğiyle her zaman baştan çıkarıcı ve bağımlılık yapan biri olmuştur. aynı zamanda bir yazar olan jep, gençliğinde ödül aldığı kitabı ile büyük bir başarı yakalar ve roma yüksek sosyetesinde önemli bir itibar edinerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlar. roma’nın en güzel manzaralı evlerinden birinde oturan jep, terasında eğlenceli partilere ev sahipliği yapar. takındığı alaycı tavır ile dejenere olmuş insanları ve hayal kırıklıklarını maskeleyerek dünyayı biraz daha iyi bir yer olarak görmeye çalışır. onun için masumiyetini koruyan tek şey hala hayallerinde yaşattığı eski aşkıdır. artık yeniden kalemi kağıdı eline almanın zamanı gelmiştir, ancak güzelliğiyle insanı etkisiz hale getiren bu göz kamaştırıcı şehirde içinde biriken derin yorgunluğun üstesinden gelebilecek midir?
 1. iki yıldır izlenmeyi bekleyen bir filmdi. o zaman altyazısı yok diye öyle kalmıştı. nihayet dün gece izledim. filmi tanımlayabileceğim tek kelime: muhteşem. uzun zamandır ilk defa bir filmi izledikten sonra bu kadar huzur doldu içim. diyaloglar çok güzel. görsel açıdan her karesi tam bir şaheser.
 2. film louis-ferdinand céline'nin “gecenin sonuna yolculuk” kitabından bir alıntıyla başlar:
  yolculuk etmek, çok işe yarar, düş gücünü çalıştırır...
  gerisi yalnızca düş kırıklığı ve yorgunluktan ibarettir... bizim yolculuğumuz ise tümüyle düşseldir... gücünü buradan alır...
  yaşamdan ölüme doğru gider. insanlar hayvanlar, kentler nesneler, her şey düşlenmiştir... bu bir romandır, yalnızca düşsel bir öyküdür. böyle buyurmuştur littre* , o ki asla yanılmaz...
  kaldı ki herkes aynı şeyi yapabilir. gözünü yummak yeterlidir...
  yaşamın öbür tarafındadır bu...
 3. muhteşem görsellerle bezeli bir film. kahramanımız jep hayatı boyunca muhteşem güzelliği aramıştır. filmin ortalarında bir sihirbaz tarafından bütün hayatı özetlenmiştir.
  !---- spoiler ----!

  hepsi bir numara

  !---- spoiler ----!
 4. !---- spoiler ----!

  öze dönüş; insanlığın özüne...

  !---- spoiler ----!