1. 1979 yılında johan cruyff ın kurulması yönünde talimat verdiği barcelona kulübünün futbol branşında yer alan alt yapı tesisidir.

    la masia ya çocuklar 7-8 yaşında katılırlar daha büyüklerin katılmasıda görülmüştür ama çok yetenekli olanları değil la masia nın düzenini bozmayacak terbiyeli ahlaklı çocukları almışlardır.

    her sene dünya çapında en beğenilen 200 oyuncuyu barselona ya davet ederler ve ilk 100, ilk 50 olmak üzere 2 farklı elemeden geçirirler ilk 50 ye kaldıktan sonra iş yetenek değil ahlak meseli olmuştur isterseniz messinin 26 yaşındaki (neden 26 diye soru aklınıza takılmış olabilir gol rekorunu 26 yaşında kırmıştı) oyununu 10 yaşında oynayın pepe gibi bir kişiliğe sahipseniz alınmazsınız. (8 yaşından küçükseniz o ayrı)

    pep guardiola nın la masia hakkında bir sözü; "tam oynatmaya çalıştığımız biçimde antreman yapıyoruz. sürekli paslaşıyoruz, paslaşıyoruz ve topu akıllıca kullanmanın yollarını , iyi pozisyondaki oyuncuları bulmayı öğretiyoruz.eğer bir oyuncu sağ ayaklıysa o zaman onun sağ ayağına pas atacaksınız.ben italya’da da oynadım ama orada insanlar cruyff’un bizlere öğrettiği ve şu anda xavi , iniesta ve cesc’de görebildiğimiz bu ayrıntılar üzerinde düşünmüyorlardı"

    terbiye konusundaki ilk eğitimleri futbolun bir oyundan ibaret olduğunu anlatmakla başlar. kazanma hırsını kontrol etmeyi öğretirler. hiç bir zaman kazandın mı sorusu sorulmaz her zaman iyi oynadın mı sorusu sorulur.

    alt yapı denilince akla gelen ilk isim olmayı başarmıştır ve bunu sadece 10-15 yılda yapmışlardır. her yaş grubu için 12 takım vardır her takımda 24 futbolcu yeralır. ve altyapıda çalışan çoğu antrenör uefa pro lisansı na sahiptir ( la masia da alt yapı için minumum uefa a kursu sertifikası gerekmektedir buda pro lisanstan bir önceki adımdır.)