• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
la pianiste - michael haneke
erika kohut (isabelle huppert) viyana konservatuarında piyano öğretmenidir. kırk yaşını aşmış olmasına rağmen hala bir apartman dairesinde otoriter ve korumacı annesiyle (anne girardot) yaşamaktadır; babası uzun süredir akıl hastanesindedir. kendini yalnız ve yabancılaşmış hisseden erika, teselliyi pornografik ve mazoşistik eğilimlerde bulur.
içten içe nefret ettiği öğrencilerine kötü davranan erika'nın walter (benoît magimel) ile tanışması, ondaki bu duygusal bozukluğun iyice artmasına sebep olacaktır.
 1. piyanist (fransızca özgün adıyla la pianiste), baş rollerini isabelle huppert ile benoît magimel'in paylaştığı, michael haneke'nin yönettiği 2001 yapımı filmdir. film, 2004 yılında nobel edebiyat ödülü'nü alan elfriede jelinek'in die klavierspielerin adlı romanının uyarlamasıdır.
 2. kismen cok guzel, kismen rahatsiz edici, arada bi ne oluyor lan dedirtici, ama kit sinema gorusume gore gayet iyi bir avrupa filmdir. filmin muzigi yok sanirim ama filmdeki muzik cok guzel, ve isabelle huppert, erika rolunde muthis ikna edici...

  !---- spoiler ----!

  erika'nin annesi ve walter'la olan iliskilerinde bi benzerlik var aslinda. ikisinde de ayni kisilere karsi baskin ve cekinik kisiliklere burunuyor degismeli olarak, ama epey uclara giderek; mutlak hakimiyetten, kosulsuz teslimiyete... walter'i erika'ya baglayan sey sadece sehvet ve cinsel tutku oldugundan olsa gerek, yaptiklari sonunda erika'nin annesininki gibi sefkate donusmuyor, hatta seyirci icin bile epey ic acitici olabiliyor...

  !---- spoiler ----!
 3. sıkıntılı bir şaheser. sıkıntılı çünkü izlerken kendinizi acı çekerken buluyorsunuz. film boyunca içinizdeki huzursuzluk geçmiyor. bittiğinde ise iki saat boyunca acıdan kıvranmış olan bedeniniz yorgun, ruhunuz sarsılmış olarak devam ediyor yaşamaya.

  isabelle huppert yine döktürüyor, haneke ise her zamanki gibi hayran bırakıyor bu en iyilerinden olan eseriyle. özetle, bir haneke başyapıtı.