• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
la stanza del figlio - nanni moretti
oğul odası (italyanca: la stanza del figlio), nanni moretti'nin yönetmenliğini yaptığı 2001 yapımı filmdir. oğullarını yitiren bir anne-babanın yaşadıklarını konu almaktadır. filmin büyük bölümü ancona ve çevresinde çekilmiştir.

yapım 2001 cannes film festivali'nde altın palmiye'nin sahibi olmuştur. film, empire dergisi tarafından 2008 yılında hazırlanan "gelmiş geçmiş en iyi 500 film" listesine de girmiştir
  1. küçük bir italyan kasabasındaki birbirini çok seven bireylerden oluşan bir aile... baba giovanni, anne paula ve ergenlik çağındaki iki çocuktan irene ile andrea... giovanni bir psikoanalisttir. eviyle bitişik olan muayenehanesine gelen ve çoğu nevrozlu olan hastaları büyük bir güven duymakta ve ondaki soğukkanlı yapısıyla tam bir tezat oluşturmaktadır. bir pazar sabahı bir hastasından acil telefon gelir. giovanni oğluyla sabah koşusuna çıkacaktır ama sözünü tutamaz. bunun üzerine oğlu andrea arkadaşlarıyla birlikte denize gider ve bir daha hiç dönmeyecektir.
  2. tam bir aile mekodramı. nanni moretti çok başarılı bir performans sergilemiş başrolde. küçücük bir seçimin bir aile üzerinde yarattığı kırılma dalgası ve buna direnmeye çalışan bir aile. filmin sonunda çalan brian eno parçasıysa nefisti.
  3. yas süreci hakkında yapılmış başarılı bir dram filmi. filmin afişini gördüğünüz zaman by this river çalmaya başlar kafanızda.