• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
la strada - federico fellini
gelsomina, yoksul ailesi tarafından para karşılığında, gezici bir sirk göstericisi olan huysuz zampano'ya verilir. birlikte yolculuğa çıkan bu iki farklı karakter, dünyayı bambaşka gözlerden görmektedir. hassas gelsomnia iyi niyetli, dost canlısı ve neşeli mi neşeli bir melek karakterine sahipken; zampano hayatı para, seks ve yemek olarak görmektedir. çok geçmeden zampano'ya vurulan sevimli gelsomina, bu aşk yüzünden parçalarına ayrılacak, ancak asla umudunu yitirmeyecektir. uyguladığı fiziksel ve ruhsal şiddetlerle gelsomnia'nın ruhunu günbegün yıpratan zampano ise acı bir kaderle karşılaşacak, pişmanlığın en acı hallerini tadacaktır. sonsuz sokaklar, ünlü italyan yönetmen federico fellini'nin yeni gerçekçilikle sirk masallarını birleştirdiği bir yol filmi.
  1. federico fellini'nin bir filmi. anthony quinn ile fellini'nin eşi giuletta masina'yı bir araya getiren 1954 yapımı film türkçe'ye "sonsuz sokaklar" adıyla çevrilmiştir. adı gibi bitmeyen yollarda geçer bütün film.
  2. giulietta masina'nın tıpkı le notti di cabiria'da olduğu gibi oyunculuğuyla, mimikleriyle damga vurduğu fellini filmidir. oldukça samimi bir filmdir. hep bir merak unsuruyla sonuna kadar ilgiyle izletir kendisini. insanların perdelerinin altındaki yalnızlığını, duygusallığını, iletişimsizliğini, sakladıkları sevgiyi çok güzel anlatır film. her şeyin bir anlamı vardır, bir taşın bile ve sevgiye kapatmamalıdır insan kendisini, dışavurabilmelidir hislerini. güzel filmdir, klasiktir. müzikleri de nino rota'ya aittir ayrı bir güzeldir. ayrıca "kadın olduğuna emin misin? enginara benziyorsun" repliğiyle sesli güldürür.