1. sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürke sahip, güçlü bir kafa yapısı, burnu ve kapandığında makas etkisi yapan dişlere sahip, perdeli ayaklarından dolayı iyi bir yüzücü olan kendini insan zanneden kanada asıllı köpek türü.

  yaklaşık altı senedir bu cinsin siyah modeline sahibim. kendilerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

  - aşırı derece de su ile oynamaya bayılırlar, çok iyi yüzücüdürler. fakat anlamadığım bir şekilde banyo yapmaktan nefret ediyorlar.

  -kalın kürklerinin altındaki kalın yağ tabakasından dolayı pek üşüdükleri görülmemiştir. bizimkisinin -4 derece de buzlu gölete girip daha sonra da karda yuvarlanarak oynadığını görünce üşümediklerine emin oldum.

  -at getir oyunlarına bayılırlar.

  -eğitmesi kolaydır ve çok zekidirler. itaat etmeye bayılırlar.

  -tam bir aile köpeğidir. ailenin bir bireyi olduğunu hissetmek ister. pikniğe giderken onu da götürmezseniz küsebilir.

  -çok oburdur, ne bulsa yer. bizimkisinin salatalık, dondurma, muz yediği görülmüştür. doymak nedir bilmez, karnı davul gibi şiştiği halde yarı baygın bir şekilde yemek yemeye çalıştığı gözlemlenmiştir.

  -her gün bir saat egzersiz ister. bir yaşına kadar iple gezdirmeye alıştırılması önemlidir. bir yaşından sonra ipsizde gezdirebilirsiniz, yanınızdan üç metreden fazla ayrılmaz, koklayarak keşfetmeyi sever.

  - apartman için ideal olmalığını düşünüyorum, çok hareketli olmasından dolayı bahçeli ev kendileri için mükemmeldir.

  -aşırı derece hareketlidirler, bizimkisi 6 yaşına geldiği halde hala tavşan gibi zıplamaya devam ediyor. durduramıyoruz efendim.

  -sizi uzun bir süre sonra gördükten sonra üzerinize atlar sarılırlar.