1. ziya paşa'nın "âyînesi iştir kişinin lâfa bakılmaz" diye bir bercestesi vardır. "lâfla peynir gemisi yürümez!" sözü, halk arasındaki aşağı yukarı bunu karşılar. rivayete göre bir zamanlar istanbul'da, edirneli aksi yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş. madrabaz ve cimri birisi olup trakya'dan getirttiği peynirleri istanbul'da satar, artanını da deniz yoluyla izmir'e gönderirmiş. izmir'de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal var ise gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanlarıyla oyalar durur, "hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm," diye vaatlerde bulunurmuş. birkaç kez aldanan tüccar gemi kaptanlarından birisi, yine izmir'e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş:
  — efendi, tayfalarıma para ödeyeceğim. geminin kalkması için masarifim var. navlunu peşin ödemezsen sarayburnu'nu bile dönmem.
  aksi yusuf her zamanki gibi,
  — hele peynirler salimen varsın... demeye başlar başlamaz gemici:
  — efendi, lâfla peynir gemisi yürümez. buna kömür lâzım, yağ lâzım.
  aksi yusuf parayı ödemiş. o gün akşama kadar şu bir tek cümleyi sayıklayıp durmuş:
  — lâfla peynir gemisi yürümez ha!?..

  kaynak: iki dirhem bir çekirdek
 2. insanlar bunu haketmiyordu. lafa insanlar diye başlamayı çok seviyorum bir de anlamıyorum diye zaten anlıyorum diyen anlamamıştır. kim kimi anlayabilmiş ki? en çok da buna üzülüyorum. anlamadan ölüyoruz. anlayıp da ölsek ne geçecek elimize onu da bilmiyorum. hayır yani anlamadığım peynir gemisi yürümüyor da başka gemiler yürüyebiliyor mu? konuyu ve dikkati neden buna çekiyoruz. derin hafızamız sığ beynimize dar geldi herhalde.