1. türk yöntemi pizza...
  orta kalınlıkta açılmış hamurun üzerine, çeşitli besi hayvanlarının etiyle hazırlanan harç yayılır ve fırına verilir. piştiğinde ortaya çıkan şey lahmacundur.
 2. kelime anlamı etli ekmek olan yemek. ayranla çok iyi gider kendisi.
 3. bana göre etli ekmekten her zaman farklıdır. şanslıyım ki çok defa yerinde yiyebildim. etli ekmekte et, çekilmez zırhla inceltilir. katkı malzemesi daha azdır. sunumu da farklıdır.

  lahmacun da acılı acısız kavramı var malum. fındığı var antep'i var.. yalnız dışarıda yenildiği vakit dikkat etmek gerek yediğimiz yere. et kısmı her şey olabilir. hayvanın türlü sakatatlarından tutun da ... neyse dikkat edin siz. evde de yapılması mümkündür tabi uğraş ister biraz. kimileri vardır içini hazırlar fırınlara teslim eder onlar gerisi yapar.
 4. yandım dedikçe buz gibi edalı cilveli lahmacun .
 5. ismi arapçadan bilinenin aksine etli ekmek değil de etli hamur şeklindedir. lahm (et) , ajin (hamur). yemeğin kendisi de arap kökenlidir. türkiyede lahmacun dendi mi akla gaziantep şehri gelir. genellikle içine limon sıkıp , maydanoz serpilerek yenir.

  hatay'da da çok iyi yaparız lahmacunu. bekleriz :)
 6. birkaç aydır uzaklaştığım yemek.
 7. mesut
 8. iki tipi vardır;
  -antep lahmacunu: sarımsaklı, maydanozlu.
  -halep lahmacunu: soğanlı, nar ekşili, hatta cevizli. (hatay ve urfa'da da bu usül ile yapılır)

  leziz bir lahmacun çıtır olmalı ve yerken kuyruk yağları damlamalıdır. ege ve özellikle aydın nazilli pidesi ile meşhurdur ve dolayısı ile bir çok mekan lahmacun adı altında hamuru yuvarlak kıymalı pide servis yapıyor. roka ile afiyetle yiyor millet. oysa maydanoz ve kuru soğan ile biraz limon sıkıp dürüme evircen el gömcen.
 9. almanya'da rezil bir sekilde garip soslarla satilir hatta icine doner koyayim mi diye soranlari da cikar. limon istersiniz suratiniza bon bon bakarlar ne demek istediniz diye. lahmacun'a acirsiniz.