1. ingiliz land rover markasının defender adlı 4x4 arazi aracıdır. 1948'den beri -68 yıldır- neredeyse değişmeyen tasarımıyla üretilmiştir. zorlu iklim ve doğa şartlarında 4x4 sürücülerinin ilk tercihlerinden biri olmuş ve milyonlarca insanın duygusal bağ kurmasını sağlamıştır. afrika'dan asya'ya amerika'dan avrupa'ya tüm kıtalarda yıllarca kullanılmıştır.

    alüminyum kaporta özelliğiyle en eskisi bile çürümeden günümüze ulaşabilmektedir. bundan dolayı da üretildiği ilk tarihten beri sayısı azalmadan trafikte ve arazide dolaşan en yayın araçtır. modeller arasında farklılık olmadığı için 1987 model ve 2016 model bir defender'ın farkını anlayabilmeniz çok güçtür. bu açıdan sosyalizmin de simgesi olmuştur.

    2016'nın ilk çeyreğinde maalesef üretimi durdurulmuştur. 2018'de yeni tasarımıyla tekrar üretilmeye başlanacaktır. üretimin durdurulmasından dolayı milyonlarca insan eylem yapmış üzüntülerini dile getirmiştir.
  2. efsaneleşen "camel trophy" de kullanılan araçtır. türkiye'de de kamu kurumları tarafından sıklıkla kullanılır. kamu araçlarının çoğu land rover lisansı ile otokar tarafından üretilmiştir.land rover şirketi 2008 yılında tata firmasına satılmıştır.

    ayrıca 1948-1983 arasında üretilenlerin adı land rover series diye geçer ve i - ii - iii gibi yıllara göre gelişim göstermiştir. 1983 yılında tasarım olarak bugünün defender'ın il versiyonları 90 ve 110 adıyla üretilmiş.takip eden yıllarda defender ismi kullanılmıştır.