1. 1- alcatraz hapishanesi. eskiden dünyanın en sıkı güvenlik önlemlerine sahip, al capone, george kelly gibi ünlü mahkumlarıda barındıran hapishane bugün tamamıyla boş. ancak mekanı ziyaret edenler, çığlık sesleri, hücre kapılarının acılıp kapandığını ve ayak sesleri duyduklaırnı söylüyorlar. inanışa göre orada öldürülen ve idam edilen mahkumların huzursuz ruhları dolaşıyor.

  2- amitywille newyork' da bulunan bu evde kimse oturamıyor. banyodan gelen sesler, açılıp kapanan elektronik cihazlar, siyah bir silüetin evin içinde dolaşması nedeniyle lanetli sayılıyor.

  3-coronado oteli. san diego'da bulunan bu otele 1982 yılında bir kadın gelir ve kocasını bekleyerek kayıt yaptırır. ancak iki gün sonra merdivenlerde ölü olarak bulunur. o günden beri otelin çalışanları ve konukları otelde o kadının hayaletini gördüklerini söylerler.

  4-louisiana'da bulunan bu ev "amerika'nın en lanetli evi" olarak da bilinir. canlanan yağlıboya tabloları, kanlı el izi ve kendi kendine açılıp-kapanan kapıları ile lanetli mekanlar arasında yerini almıştır.

  5-edinburg kalesi iskoçya' da bulunan bu ortaçağ kalesinde ölülerin sesinin yankılandığı söylenir. kalenin zindanlarında , güney köprü kemerinde, vebadan ölen insanlara mezar olmuş kullanıma kapalı mary s king avlusunda görülen hayaletlerin yanı sıra köpek hayaletlerinin de görüldüğü söyleniyor.

  6- ohio üniversitesi amerika' da bulunan bu üniversitenin yerleşim olarak, etrafında bulunan 5 ayrı mezarlığın şeytanın simgesi pentagramı oluşturulmuş ve rektörlük binası tam bu pentegramın ortasına kurulmuştur. üniversitenin içinde de pek çok lanetli yer bulunuyor. hayalet izine rastlanan yerlerden biri, altında mezarlar bulunan jefferson salonu. bir diğeri ise akıl hastaları üzerinde elektro şok deneyleri ve labotami uygulanan the ridges adlı terkedilmiş bir akıl hastanesi.

  bunların aslı var mıdır bilinmez. şehir efsanesi de olabilir, turist çekmek için olabilir, mistik fenomenler de olabilir.
  ghost lab. ekibinin alcatraz da yaptığı araştırmayı izlemiştim ses kayıtları falan çekmişlerdi. abd bu iş için kürsüler kurmuş, ciddi ciddi araştırmalar yapıyor
 2. edinburg kalesi üzerine belgeseller yine mevcuttur. şehir efsanelerine dönersek, tutankhamon'un mezarından tutun, a place in the sun'da resmedilen grace brown'un boğulduğu nehre kadar (bunun da belgeseli var), yerel ve küresel çeşitleri ziyadesiyle mevcut. en sevdiğim, uçan hollandalı efsanesidir. okyanusun bilinmeyen bir bölgesinde, suyun hareketsiz, rüzgarın ölü olduğu yerde davy jones ve mürettebatı karşınıza çıkar ve kıpırdayamaz haldeki gemide ölüme terk edilirsiniz. aynı şekilde, sirenlerin şarkısının duyulduğu açık sular da, belirli bir noktayı barındırmaksızın, lanetli bölgelerdendir.
 3. bizim ev.
  ebru