• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
lassie
lassie, aynı adlı dişi bir rough collie ile onun insan ve hayvan dostlarının maceralarını konu alan abd yapımı televizyon dizisi. yapımcı robert maxwell ile hayvan eğiticisi rudd weatherwax'ın yarattığı şov, 12 eylül 1954 ile 24 mart 1973 tarihleri arasında yayınlandı. televizyonun en uzun süren dramatik dizilerinden biri olan lassie, ilk 17 sezonu boyunca cbs'te yayınlandı. başta siyah-beyaz olarak çekilen dizi, 1960'larda renkli çekilmeye başlandı.
ilk on sezon lassie'nin küçük bir çiftçi topluluğunda yaşadığı maceraları anlatır. lassie'nin ilk insan dostları, on bir yaşındaki jeff miller ile onun annesi ve büyükbabasıdır. dördüncü sezondan itibaren ise lassie'yi, yedi yaşındaki timmy martin ile kendisini evlat edinmiş olan anne babası alır. çiftlikteki maceralarının on birinci sezonda sona ermesiyle, lassie vahşi doğada united states forestry service çalışanlarının peşinden yeni maceralar yaşamaya başlar. başında bir insan olmadan yaklaşık bir sene dolaşan lassie sonunda, son iki sezonda kalacağı yetimhaneye yerleşir.

lassie başlangıçta iyi eleştiriler aldı ve ilk yıllarında iki emmy ödülü kazandı. oyuncular jan clayton ile june lockhart emmy'ye aday gösterildi. şovun yayınlandığı yıllar boyunca kitaplar, bir cadılar bayramı kostümü, giysiler, oyuncaklar gibi diziyle bağlantılı eşyalar piyasaya sürüldü. şovun bütün yayını boyunca sponsoru olan campbell's soup, (bir yüzük ve bir cüzdan olmak üzere) iki ödül sundu ve dizinin hayranlarına bunlardan binlerce dağıttı. dizinin birden fazla bölümden oluşan bir bölümü, yeniden kurgulanarak ağustos 1963'te lassie's great adventure adıyla gösterime sokuldu. 1989'da the new lassie dizisi, lassie'nin yıldızı jon provost'u steve mccullough rolüyle televizyona geri getirdi. seçme bölümler dvd olarak piyasaya çıktı.
  1. dile kolay 20 sezon sürmüştür. başrol oyuncusu lassie adlı köpek günümüz eğitimli oyuncularına taş çıkarır.
  2. türkiye'de bir iki neslin evcil hayvan sevgisine yaptığı katkı yadsınamaz.