1. hakkındaki ırkçılık iddialarını görmezden gelir ya da aklandığını görürsem benim nezdimde dünyanın en iyi teknik direktörüdür. bordeux'ta oynattığı futbolu görmüştüm.
  şu an chealse'ye futbol dersi vermektedir.

  oyuncu kariyeri:
  1983 yılında fransa 2. ligi takımlarından montpellier hsc'de başlayan kariyeri, napoli'de devam etmiş, buradaki bir sezondan sonra ülkesine, nîmes olympique'e dönmüştür. nîmes olympique'de geçen bir yıldan sonra as saint-étienne'e geçen laurent blanc, savunmanın ortasında oynamasına rağmen iki yılda attığı toplam 18 golle iyice göz önüne çıkmış ve aj auxerre'e transfer olmuştur. sonraki sene barcelona'ya transfer olur ve bobby robson ile çalışır. la liga'daki ikinciliğin üstüne ispanya kupası ve kupa galipleri kupası'nıda kazanırlar.

  1997 yılında fransa geri dönen laurent blanc, olimpik marsilya'yla anlaşır. 1998 dünya kupası'nı kazanan laurent blanc, fransa millî futbol takımı'nın da kaptanıydı. ancak yarı final maçında, hırvatistan millî futbol takımı'na karşı aldığı kırmızı kartla, final maçına çıkamadı. çeyrek final maçında paraguay'ye karşı, uzatma dakikalarında attıgı gol dünya kupalarında atılan ilk altın golüdür.

  ardından inter milan'a transfer oldu. 2000 yılında oynanan 2000 avrupa futbol şampiyonası'nda fransa ile bu sefer finalde italya'yı yenen takım oldu ve kupayı kaldırdı. avrupa futbol şampiyonası'nın ardından millî takımı bıraktığını açıkladı.

  2001 yılından 2003 yılına kadar manchester united'de oynayan laurent blanc, lazio'ya transfer olan jaap stam'ın yerine alınmıştır.

  gelmiş geçmiş en başarılı son adamlardan birisi olarak gösterilmektedir.

  teknik direktör dönemi
  2007 yılında, as monaco'ya giden ricardo'nun yerine fc girondins de bordeaux'ya teknik direktör olarak gelmiştir. takımını, henüz ilk sezonunda lyon'un ardından 2. sıraya yükseltmeyi başarmıştır.bu başarının ardından raymond domenech'in yerine fransa millî futbol takımı teknik direktörlüğüne getirildi.2010 senesinde ligue 1'in en iyi teknik direktörü seçilmiştir

  2008-2009 bordeaux'yla ligue 1 şampiyonu olmuştur.

  2010 fifa dünya kupası sonu itibarı ile fransa millî futbol takımının başına geçmiştir.

  2011 mayıs başlarında patlak veren ırkçılık suçlarından ötürü millî takımlar teknik direktörlüğü görevinden alınmıştır.
  kaynak wiki
 2. bay kürdan diye de bilinir. brian clough'u, sir alex ferguson'u, jose mourinho'u gerektiği kadar tanımayanlar en iyi teknik direktör olduğunu iddia edebilir.