• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
le fils - jean-pierre dardenne, luc dardenne
olivier, işinde çok başarılı bir marangozdur. atölyesine gelen gençlere zanaatının sırlarını ve püf noktalarını göstermekte ve onların da başarılı bir marangoz adayı olabilmeleri için elinden gelen çabayı harcamaktadır. her zaman olduğu gibi atölyesine yeni bir genç gelir. francis ismindeki bu genç, olivier’ın sakin ve kendi halinde giden hayatında önemli bir kırılma noktası olacaktır. çünkü francis, yıllar önce olivier’ın biricik oğlunu öldüren sokak serserisinden başkası değildir.
 1. 2002 yapımı dardenne kardeşler filmi. film yavaş temposuyla her ne kadar can sıksa da. anlattığı hikaye ve hareketli kamera kullanımıyla izlenilebilmekte.
  dardanne kardeşlerin kült oyuncularından olivier gourmet ’e filmdeki oyunculuğuyla cannes film festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmış.
 2. rehabilitasyon merkezinde ders veren bir marangozun, oğlunu öldürmüş olan çocuğa rehabilite amaçlı zanaatını öğretmek durumunda kalmasıyla başlayan ilişkileri ve marangoz olan adamın mesleği ve babalık duyguları arasındaki (mantıksallık-duygusallık diye de okunabilir) gelgitleriyle süregiden bir film "le fils".

  bu film; dardenne kardeşler'in, kalemi ellerine aldıkları anda yazdıkları senaryoyu hayata geçirebilecek imkanın da önlerine serildiğinin, yani senaryolarını filmleştirecek maddi kaygılara girmediklerinin kanımca ilk ispatıydı. kafayı yemiş fularlılar haricindeki tüm entelektüellerin de onaylayacağı üzere, film ele aldığı konuda derinleşemiyor ya da derinleşme çabasına girmiyor. film bittiğinde, seyircinin elinde dardenne biraderlerin sinema dillerinin alametifarikasından başka birşey kalmıyor.

  alametifarikalarının başlıca iki unsuru, filmde kullanılan omuz kamerası ve durağanlığa yedirilen gerilim.

  öte yandan bu film ile birlikte başrol oyuncusu olivier gourmet, le fils ile cannes'da en iyi erkek oyuncu ödülü aldı, rosetta'da da dardenne biraderlerin tercih ettiği oyunculardan biri oldu.