• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
le grand bleu - luc besson
jacques mayol ve enzo molinari, birbirlerini çocukluklarından beri tanıyan iki arkadaştır. her ikisi de okyanus ve dalış tutkusuna sahip olan genç adamlar, bir çok alanda rekabet içindedirler.

sicilya’da yaşamakta olan enzo, serbest dalış rekorunu 6 yıldır elinde bulundurmaktadır ancak rakipsizdir. peru andları’nda yaşayan jacques’a haber gönderip kendisiyle yarışmak istediğini söyler. sicilya’ya gelen jacques, arkadaşını kolaylıkla yener. rekabet zaman içinde artar ve iki adam, hayatlarını tehlikeye atmak pahasına inanılmaz derinliklere inerler.

jacques’ın sevgilisi johana, new york’tan gelir ve bu akıldışı savaşın sonlanmasını ister. film, karanlık, esrarlı ve unutulmaz bir sona doğru ilerler.
  1. jean-marc barr, jean reno ve rosanna arquette'in başrollerini paylaştığı 1988 yapımı bir luc besson filmi. akıldan kolay kolay çıkmayacak denizaltı sekanslarına sahip olan büyük mavi, yunanistan-sicilya deniz manzaraları ve arka planındaki 80’lerin elektronik müziği ile adeta yönetmen luc besson’un bebeği gibi. besson’u dünyaca ünlü yapan, şiddet dolu filmleri nikita ve léon’dan her anlamda farklı bir başyapıt. ruhani bir yolculuğu, romantik komedi iskeleti üzerinde ve akıllara durgunluk veren bir görsellik eşliğinde anlatıyor.