• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
le passe - asghar farhadi
4 yıllık ayrılıktan sonra , karısı marie'nin çağırması üzerine ahmad tahran'dan paris'e geri döner, geliş amacı boşanma davasıyla ilgili belgeleri tamamlamaktır. kısa süreliğine yaptığı bu ziyaret esnasında eski eşi marie'nin kızı lucie'yle son derece sancılı ilişkisinin farkına varır. bu duruma el koyarak düzeltmek için çaba harcamaya karar veren ahmad'in uğraşları , eski ve kuytuda kalmış bir sırrın ortaya çıkmasıyla sonuçlanacaktır.
  1. oscar kazandığı bir ayrılık filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran iranlı yönetmen asghar ferhadî'nin yine "ilişkiler"e odaklanan 2013 yapımı filmi. başrollerde ali musaffa, fatih akın'ın the cut ve jackues audiard'ın un prophete filmlerinden de hatırlayacağımız cezayirli tahar rahim ve berenice bejo var. iran sinemasından ziyade bir avrupa sineması örneği olan film yönetmenin diğer filmlerine benzer konular etrafında dönüyor: yalanlar, sırlar ve bunların ortaya çıkmasıyla sarsılan ilişkiler. boyaları dökülmüş her şeyin dağınık olduğu ev adeta filmdeki ana karakterlerin hayatlarının özeti gibi. ahmed rolündeki ali musaffa filmden önce hiç fransızca bilmiyormuş. eşi leyla hatemi(nadir ve simin'in ayrılığı filminde simin rolündeki ablamız oluyor kendisi)nin de yardımıyla iki ayda öğrenmiş fransızcayı bu film için. bir de berenice bejo'nun yerine lucy rolündeki pauline burlet ile benzerliğinden dolayı marion cotillard oynayacakmış. ama marion ablamızın yoğunluğundan dolayı olmamış malesef.
  2. fransızca özgün ismi: le passé, ingilizce ismi: the past, türkçe ismi: geçmiş

    iranlı özgün sinema yapımcısı ashgar farhadi'nin "elly hakkında" ve "bir ayrılık" isimli sinema filmlerinden sonra, bir futbol deyimiyle âdeta "hat trick" yaptığı üçüncü şaheser sinema yapıtıdır. sinemayı görsel, kurgusal ve duygusal yönlerden şişirmekten ziyade, olabildiğince sade ve gerçekçi sunmaya çalışan, bunu yaparken filmin başından sonuna dek izleyicideki ilgi ve merak odağını korumayı başaran, sinemayı daha çok sosyolojik temeller üzerinden ele alan farhadi'nin yazıp yönettiği bu drama filmi, iran, fransız ve italyan ortak yapımıdır. ilk gösterimi 2013 mayısında düzenlenen 66. cannes film festivali'nde yapılmıştır ve festivalde ödül almaya lâyık görülen sinema yapıtlarından birisi olmuştur.

    başrollerini bérénice bejo, tahar rahim ve ali mosaffa'nın paylaştıkları bu filmde, eşinden ve çocuklarından ayrılıp memleketi iran'a giden ahmed'in, eşi marie'nin boşanma isteği üzerine paris'e geri dönüşü ve orada yaşadıkları anlatılır. marie, yeni bir ilişkiye başlamıştır, ama ahmed ile olan evliliği resmî bir boşanma kararıyla sonlanmadığı için tekrardan evlenememektedir. boşanma davası için eşinin yanına dönen ahmed, bir anda kendini çocuklarının anneleri ve yeni babalarıyla yaşadığı ailevî sorunlarının içerisinde bulur.