• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
le tableau - jean-françois laguionie
yarım kalmış bir tabloda çiçek bahçeleri içinde bir şato ve uzayıp giden bir orman... nedense bir ressam bu manzarayı ve çizdiği 3 karakteri yarım bırakmış: boyanması bitmiş toupins, birkaç rengi eksik kalmış pafinis ve sadece eskiz çizgilerinden ibaret reufs. aralarında en güçlüsü olduğunu fark eden toupins bir anda resmin kontrolünü eline alır.
yarım kalan resme uyum ve düzenin gelmesi ancak ressamın resmini bitirmesiyle mümkündür; fakat asıl can alıcı soru da buradadır: ressama ne olmuştur? neden resmini tamamlamadan gitmiştir?
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  fransız yapımı, çok ama çok güzel bir animasyon. sade bir anlatımla güzel mesajlar vermiş üstelik bunu naif biçimde, özgün ve etkileyici renkler ve çizimlerle yapmış, ne de olsa filmimiz bir "tablo"da geçiyor.

  !---- spoiler ----!

  tablomuzda üç "sınıf" var tamamlanmışlar, yarım kalmışlar ve eskizler. bir de aşkımız var tabi tamamlanmış bir erkek ve yarım kalmış bir kadın arasında. yarım kalmışlar ve eskizler dışlanmış durumda ve ormanda saklanarak yaşıyorlar. bu sırada tamamlanmışlar diğerlerinin yok edilmesi gerektiğine dair planlar yapmaya başlıyor. daha sonra ressamın onları neden yarım bıraktığını merak eden ve kurtulmak isteyen kahramanlarımızın tablodan çıkması ve ressamı bulmaya çalışmasını izliyoruz.
  kahramanlarımızın ressamın çalışma odasında tablodan tabloya gezmesi ve her tablonun içi ayrı ayrı çok güzeldi.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca yüzde koca bir gülümseme bırakan muhteşem bir finale sahip olan bu 76 dakikalık harika mutlaka izlenmeli, hele animasyon seviyorsanız.
 2. hayatımda bu kadar sığ bir mesaj veren animasyon filmi izlemedim herhalde.

  !---- spoiler ----!

  filmin sonunda verilen mesaj eğer bir grup sizi dışlıyorsa kendiniz olmak yerine onlara uymak için çabalayın ve mutluluğa erişin.

  !---- spoiler ----!

  çok uğraşmışlar mı acaba böyle bir son yazabilmek için?
 3. finalindeki anlamlı sözle insanı kendine bir kere daha hayran bırakan animasyon.

  tablonun ressamı yani yaratıcı; bir kesimi eksiksiz, kusursuz yaratıp, bir kesimi küçük detaylarla kusurlu bırakıp, diğer kesimi tamamen yalnız ve kendi kaderine bırakıp ortalardan kaybolmasıyla film başlıyor.

  beğenmeyen bir kişinin sınıf ayrımı, tanrı arayışı gibi konuları muhteşem şekilde işleyen bu animasyonu ya anlamadığını ya da direk bu konuların farkında olmadığını düşünmeme sebep oluyor.

  !---- spoiler ----!

  +peki şimdi ne olacak?
  -seni kimin çizdiğini bilmek istiyorum...

  !---- spoiler ----!