1. blues ve rock müziğine aşık 4 ingiliz gencinin kurduğu tarihin gelmiş geçmiş en iyi rock grubu.vokalde harika sesiyle, duruşuyla 70 gençliğini baştan çıkarmış robert plant.gitarda, müzik dehası, o harika riff'lerin yaratıcısı tarihin en iyi gitaristlerinden ve grubu kurucusu olan jimmy page.bass'ta bass gitarın neden bir grup için vazgeçilemez olduğunu bize gösteren john paul jones ve son olarak bateride ritimde kendini kaybeden ve 1980'de ölmesiyle biriikte bir efsanenin bittiği john bonham.
 2. benim rock müziğe bağlanmamda en büyük etkisi olan grup. achilles last stand'in o büyüleyici ve enerji verici etkisi insanı onlarca kilometre koşturabilir ya da stairway to heaven sayesinde dünyanın en müthiş solosunu duyabilirsiniz. bir çok grubun ve çeşitli rock türlerinin öncüsü olan bu grup ne yazık ki en kaliteli bateristlerinden biri olmasının yanında ayrıca alkolik olan john bonham'ın kendi kusmuğunda boğulması yüzünden 1980 yılında dağılmıştır.
 3. özellikle fazla sert olan tarzdaki rock müziklerini sık olarak dinlemediğim halde, kullandığı elektrogitar tonları kulağıma çok hoş gelen müzisyendir.
  ayrıca erkin koray'ın sanat müziği ve türküleri rock biçminde yorumladığı albümlerdeki müzik tarzı led zeppelin'in tarzına çok benzemektedir.
  arf
 4. gitarda jimmy page, vokalde robert plant, basta john paul jones ve bateride john bonham dan olusan efsane rock grubu.
  gelmis gecmis en iyi gitaristler, bas gitaristler, davulcular, vokaller diye ayri ayri listeler yapsaniz ; bu grubun her uyesi zaten o listede rahatlikla gorunur.

  ozellikle cazibe uyandiran sey "riff" ler. kaliteli, keyifli, ozgun..
  jimmy page zaten yardbirds grubunda calmis. bu gruptakiler de zaten muzige inanilmaz katki yapan isimler (eric clapton, jeff beck .. ) gitari aglatmayi cok iyi biliyor. heartbreaker in solosu nu oneririm.
  robert plant in ses tinisini ben barbeku sosuna benzetiyorum. cevremdeki insanlar ya cok seviyor, ya da hic hoslarina gitmiyor. bence mukemmel.

  john paul jones a diyecek birsey yok. john entwistle la birlikte en sevdigim bascidir. fakat diger page ve plant le daha sonradan bir sorunlari oluyor tam bilmiyorum. rockn roll hall of fame girdikleri gece yillar sonra beraber caldiklari zaman hafif sitemkar sozler etmisti onlara.

  bonham da yavrum zaten vefat etmesiyle grup dagilmis. daha sonra gelen ne kadar basarili baterist varsa onu ornek almistir muhtemelen.

  stairway to heaven sarkilari 100 yilin en iyi sarkilari listesinde queen in bohemian rhapsody parcasindan sonra ikinci sirada yer almis( ki bence birincidir), jimmy page in bu sarkida attigi solo ise birinci secilmistir.
 5. üstte @elvenking' in de değindiği üzere stairway to heaven adlı inanılmaz , muhteşem , kusursuz , pürüzsüz şarkı , son 100 yılın en iyi 2. şarkısı seçilmiştir.

  led zeppelini ne zaman dinlesem kendimi bir an için jimmy pagein , robert plantin yerine koyuyorum. pek mümkün olmuyor ama olduğu kadar yani. e sonuçta insanın en temel ihtiyaçlarından biri de hayal kurmaktır dimi... onların yerinde olduğumu bir anlık da olsa düşünüyorum da , bütün dünya bana saygı duyuyor. şarkımı sevmese bile insanlar benden olumlu bir şekilde bahsediyor ki şarkılarının ne kadar güzel olduğundan bahsetmiyorum bile... ben bu hayattan daha ne isteyebilirim ki ? sanırım hayattaki tüm amaçlar o zaman yerine getirilebilmiş olabilir. bu dünyadan gittiğinde arkanda dağ gibi bir geçmiş bırakmaktan güzel ne olabilir ?