1. leica 1849 yılında Ernst Leitz tarafından kurulmuş bir firmadır. ilk kurulduğunda mikroskop ve optik ürünler üretmekteydi.

  günümüzde leica sektörün en büyük abisidir. ürünler çok pahalıdır. kimisine göre zengin oyuncağıdır kimisine göre kalite. leica'nın diğer bütün lenslerden ayrılan noktası keskinlik. fotoğraflar ilk bakışta kendini anlatmaktadır. şuralarda bir noctilux olacaktı örnek fotoğraflara bakabilirsiniz.

  peki bu lensler nasıl bu kadar keskinlik sağlayabiliyor? üretimdeki hassasiyet bunlardan birinci sebep ancak asıl mesele camın kalitesi ve leicanın kameralarında kullandığı yöntem. leica lensler çoğunlukla algılayıcıya çok yakın konumlandırılır. böylece iyi bir ışık performansı ve f stop değeriyle fotoğraftan az çok anlayan herkesin hayranlıkla bakacağı işler yapar.
  üretim filmi

  leica dijital teknolojiye geç kaldığı konusunda bazı eleştirilere maruz kalmıştır. ben bu konuya katılamıyorum. rangefinder kameraların öncüsü olan analog kameraları üreten bir firma özellikle sektörün abisi olması koşuluyla bundan vazgeçemezdi. daha sonra dijitalrangefinder kamera üretmesi de sektöre dahil oldu. şimdi bir rangefinder kamerasını 6000euro civarına satmaktadır. firmanın hala batmamasına şaşırabilirsiniz ama leica leicadır işte.

  lenslerinin bu kadar iyi olmasıyla ilgili asılsız söylentiler vardır. toprağın altında 20 sene bekletildiği vs. hepsi yalan. çok romantik ama asılsız. şarap gibi bekledikçe keskinleşen camlar olsa keşke. lenslerin kalitesi dünyada bir numara bence. toprak altında beklememesine rağmen

  şimdi biraz örneklendirelim.

  leica m serisi kameralar measurement den kısalan m ile isimlendirilmiştir. anlaşıldığı üzere mesafe odaklı çalışır. rangefinder kullanır ve otomatik focus özelliği yoktur. kullanıcı manuel focus yapar. rangefinder olmasının artılarından biri budur. kullanıcı istediği gibi fotoğraflar çekebilir. retro model olması ve boyutları dolayısıyla çok avantajlıdır. özellikle dslr görülen o büyük boyutların dezavantajından sıyrılır. insanların fotoğraflarını çekerken ürkütmez. boynunuza asarsınız ve hızlıca kullanırsınız. anı kaçırmazsınız. profesyonel olarak bu işi yapanlar çok zorlanmaz kullanmakta ancak ilk defa rangefinder kullanıyorsanız kendinize zaman ayırmanız gerekir.

  leica m monochrome, anlaşıldığı üzere monochrome fotoğraflar çekeceğiniz şaheserdir. m ile birebir aynıdır. ancak sensör monochrome olduğundan rgb olarak kaydetmezler. en önemli özelliği greyscale range değeri çok yüksektir. kontrast dediğimiz karşıtlıkları çırılçıplak önümüze serer. yeni bir tane alacaksanız 7000euro gibi bir ücret ödenemeniz gerekir. (bu fiyatlara lensler dahil değil.) örnekleri inceleyebilirsiniz

  şimdilik zamanım ancak bunları yazmaya yetti. eklemeye devam edeceğim. ekleyeceğim Q S SL T X ve diğer kompakt modeller olacak. hepsinin genel hatlarını, temel özelliklerini ekleyeceğim. yine zaman buldukça lenslerin ayrımlarını stop performanslarını ve fiyat bilgilerini buradan paylaşacağım. fiyat bilgileri hep güncel kalacaktır çünkü leicaların değeri hiçbir zaman düşmüyor.