1. 3.5 numara astigmat. basket oynarken gözlük kullanamadığım için lens muayenesi oluyorum. doktor bey gözüme uygun lensi belirledikten sonra takıyor lensleri gözlerime. hafif batma-alışamama aşamasından sonra "iyi" diyorum. "güzelmiş bu, gözlük amelelik". gözlük takmayı da sevmiyorum. yalnızca derslerde, bir şey okurken veya izlerken takıyorum. neyse eczaneye uğrayıp eve geldikten ve youtube'dan lens nasıl çıkartılır videoları izledikten sonra haydi bakalım deyip işe koyuluyorum.

  ama o da ne. gösterileni yapıyorum, yine de çıkmıyor, gelmiyor parmaklarımın arasına meret. yaklaşık 15 dk uğraştan sonra bir tanesini çıkardım bir şekilde. hadi şunu da çıkarayım bitsin diyerek diğeriyle uğraşırken çıktı gibi hissettim bir şey oldu, ama elimde bir şey yok. gözüme bakıyorum, lens çıktıktan sonra bulanık gören sağ gözüm, sol gözümde lens var mı ayırt edemiyor. parmağımla da yan iki taraftan hissedemiyorum çünkü ilk kez yani, tecrübesizlik var. haydaa. sözlüklerden lens çıkarma başlıklarında lensini çıkarttığını unutup retinasını yırtan vakalara da rastlayınca durup bir düşünüyorum. neyse ki kara gün dostum gözlüğüm bana el sallıyor ve onu taktıktan sonra lensin orda olduğundan emin oluyorum. takibi 5. dakikada da sol lensi çıkarıp gözlüklerime sarılıyorum.

  şu an bu yorumu gözlüklerimle, huzurla giriyorum ama pazartesi günü maç var, ve daha bu lensleri takması var. tecrübeli arkadaşlara topu atıyorum.

  (bkz: retinayı yırtmak)
  (bkz: lens yerine gözü komple çıkarmak)
 2. takıp çıkarması başta eziyet olan, gözün üstüne takılan bir nevi protez. yeni başlayan birisi olarak temizliğe çok önem vermem gerektiğini farkındayım. sonuçta göz söz konusu.
 3. suni gözyaşı ile kullanılması gerekir. lenslerin hareli olanları daha güzel çünkü çok orgınal duruyor ama biraz daha pahalı oluyor.haresiz dümdüz ve sadece renklı ve şeffaf kısmı var.
 4. göze takılanlarını bir türlü sevemediğim optik aygıt.

  5 derece miyop ve üstüne numarasını hatırlamadığım astigmatı olan biri olarak hayat boyu gözlük kullandım. gözlüksüz kör geziyorum yani. arada bir de soruyorlar neden lens takmıyorsun diye; gözlük gibisi var mı!

  o gözlüğü düzeltmek, şöyle bir uzanırken uyuyakalır mıyım derdi olmadan yatmak, eve gelip korneamı yırtma derdi olmadan alıp bir kenara fırlatmak gibi şeyleri yapamayınca özgür hissedemiyorum kendimi yahu.
 5. Bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparat, makinelerin ön tarafında bulunan ve merceği de içerisinde barındıran, objektif olarak adlandırılan aparatlardır. Esasında lens adıyla üretilen bu parçalar, dilimizde yaygın bir şekilde objektif ismiyle de kullanılıyor.
  Objektifler, vizörde görünen görüntüyü filme ya da dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız cmos sensöre işleyen mekaniğin ön tarafında bulunur ve görüntüyü sanal olarak film kağıdının/sensörün üzerinde oluşturulmasını sağlar.

  Kaynak:http:shiftdelete.net
  Ayrıca ;
  https://www.lensculture.com
  adındaki fotoğraf sitesini de öneririm.
 6. özellikle soğuk ve yağışlı havalarda kullanmak bana göre büyük kolaylık. ama yaz geldiği zaman göz kuruluğu da peşi sıra geliyor. dikkatli ve titiz kullanmak çok mühim lensleri. yaklaşık 12 senelik kulanımım esnasında göz kuruluğu dışında bir zararını görmedim ben.
 7. kullananlara gıpta ile baktığım aksesuar.
 8. hassas gözleriniz varsa gözlerinizi fena kurutur. kıpkırmızı dolaşırsınız sonra, benim arada sırada böyle oluyor. bunun yanında kullanışlıdır, spor yapmayı seven biriyseniz ve göz probleminiz varsa lens bir nimettir. ilk başlarda tabi ki çıkarıp takması zor gelecektir fakat belirtildiği gibi sonraları aynaya bakmadan dahi çıkarıp takabilirsiniz. solüsyon ile temizlenmesi şarttır, her akşam yatmadan önce sağlımız açısından çıkarmamız uygundur. ben bir ara çıkarmadan yatıyordum 2-3 gün boyunca, sabahları kalktığımda daha yorgun ve uykusuz oluyordum. ayrıca gözümü açmakta zorlanıyordum, bantla yapıştırılmış gibi oluyordu. siz siz olun bakımı ihmal etmeyin. göz bu şakaya gelmez. son olarak gözünüzü karıştırdınız baktınız lens yok ama lensi çıkardığınızı hatırlamıyorsunuz bırakın arkadaşlar. debelenmeyin, gözünüzü ellemeyin daha. benim gibi tırnaklamayın gözünüzü sonra tırnak izi kan toplar üç buçuk atarsınız nasıl geçecek diye (geçti ama krem-damla vermişlerdi). siz siz olun dikkat edin.
 9. gözün arkasına kaçması(?)hadisesi mümkün olan nesnedir. mühim olan bundan ne anlaşıldıgidir. glob (göz küresi) ile üst göz kapagiminin arasında bir yerlerde milimetrik bir kısmı gorulebilecek kadar geriye gidebilmiştir çünkü.
  howl