• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
les amours imaginaires - xavier dolan
iki iyi arkadaş olan marie (monia chokri) ve francis (xavier dolan) bir akşam yemeğinde şehre yeni taşınan ve gizemli bir çekiciliği olan nicolas (niels schneider) ile tanışırlar. birbirini izleyen buluşmalar sonrası her ikisi de nicolas'ın cazibesine kapılan ikilinin arasında, bu 'güzel' adamla beraber olmak için bir rekabet başlar.
erkek partnerleriyle mesafeli ilişkiler kuran bir eşcinsel olan francis ve sevilme arzusundaki marie, hayatlarındaki bu yeni adamın ilgisini çekmeye çalışırken, iki arkadaşı birbirine düşürmekten tatlı bir zevk alan arzu nesnesi nicolas da kendi çıkarına göre tercihini yapar...

ilk uzun metrajlı sinema filmi annemi öldürdüm ile eleştirmenlerden yüksek not alan genç kuşak sinemacılardan xavier dolan'ın kendi yazıp-yönettiği ve başrolünde oynadığı ikinci filminde insan doğasının tutkuya karşı zayıflığını, modern ilişki rekabetinin getirdiği yalnızlığı, karşılanmayan beklentiler sonucu yaşanan kederi beyazperdeye kendine özgü anlatım tarzıyla aktarıyor.
  1. 22. ankara film festivalinde izlediğim, onu keşfetmeme ve her filmini sabırsızlıkla beklememe sebep olan xavier dolan’ın 2010 yapımı ikinci uzun metraj filmi.
    müzikler ayrı güzel, sahneler ayrı güzel, renkler ayrı güzel, kıyafetler ayrı güzel.bu arada genç yönetmen francis rolünde oyunculuğunu da konuşturuyor. naif, kibar, sevimli, iç burkan bir film.