• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
les miserables - tom hooper
sefiller (les misérables) 2012 tarihli ingiliz yapımı destansı romantik müzikal drama filmidir. yapımını working title films, dağıtımını universal pictures üstlenmiştir. film, alain boublil ve claude-michel schönberg'ün victor hugo'nun 1862 tarihli romanından ilham alarak yarattıkları aynı isimli müzikalden uyarlanmıştır. zoraki kral'ın yönetmeni tom hooper'ın yönettiği filmin senaryosunu william nicholson, boublil, schönberg ve herbert kretzmer yazmıştır. ana rollerde hugh jackman, russell crowe, anne hathaway ve amanda seyfried yer almıştır.

film fransa'da bir kasabada fabrika sahibi ve belediye başkanı olan eski mahkûm jean valjean'ın hikayesini anlatır. sürekli kanun kaçaklarına merhamet göstermeyen müfettiş javert tarafından yine yakalanacağı endişesi ile yaşar, fabrikasının eski çalışanlarından biri fantine fahişelik yapmak zorunda kalmasından onu sorumlu tutar. fantine öldüğünde valjean bundan kendini sorumlu tutar ve önce javert'den kaçmak zorunda olsa da kızı cosette'in bakımını üstlenir. yıllar sonra cosette büyüğünde, haziran devrimi ile son bulacak fransa'daki siyasi karışıklığa sürüklenirler.

sefillerin müzikalinin uyarlanması çalışmalarına 1880'lerin sonunda başlandı. ekim 2010'da yapılan müzikalin 25. yıldönümü konserinden sonra miss saigon ve the phantom of the opera'ın yapımcısı cameron mackintosh film için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. hooper ve nicholson 2011 mart'ında işe koyuldular ve ana oyuncu kadrosu da aynı sene belirlendi. çekimler 2012 mart'ında başladı ve ingiltere'deki greenwich, londra, chatham, winchester ve portsmouth gibi yerlere ek olarak gourbon, fransa'da da yapıldı.
 1. başta daha önce müzikal izlememiş bünyede önyargı ile karşılansa da izlendikten sonra herkese izletmeyi amaç edinmemi sağlamış harika film.

  daha en başında "look down, look down" girişi ile filmin içerisine giriyorsunuz. sonrası geliyor zaten. hele de filmin sonunda gavroche ile destanlaşan bölümler insanı sokağa çıkaracak cinsten.

  "do you hear the people sing?
  singing the song of angry man" - buradan

  "Look down, look down
  Don't look 'em in the eye" - look down

  "there is a castle on the cloud" - cosette
 2. burdan da izleyebileceğiniz harika müzikal

  başlığı açana teşekkür ediyorum, bu gece ne izleyeceğim sorusunun cevabını verdiği için :)