• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
les parapluies de cherbourg - jacques demy
1964 fransa - almanya ortak yapımı müzikal film. madame emery (anne vernon) ve kızı geneviève (catherine deneuve) fransa'nın normandiya bölgesinde küçük bir liman şehri olan cherbourg'da küçük bir butikte şemsiye satarak geçinmektedirler. film 1957 yılında 17 yaşındaki geneviève ile 20 yaşındaki oto tamircisi guy foucher (nino castelnuovo)'nin birbirlerine aşık olmaları ile başlar. çift evlilik planları yaparken guy'ın annesi buna karşı gelir. bir süre sonra askere alınan guy cezayir'e savaşa gönderilir.
 1. la la Land 'ın esin kaynağı olduğu her yerde dillendirilen film.

  yönetmenin öncesinde çektiği lola ve bu filmin ardından çektiği les demoiselles de rochefort ile birlikte bir üçleme olarak bilinirler.

  yönetmenin kendisi filmi pop - art opera olarak tanımlamış. bildiğimiz müzikallerden farklı. dans yok, tüm konuşmalar ise şarkı. müzikal filmleri sevenlerin kesinlikle beğeneceği, türe sıcak bakmayanların oldukça sıkılacağı kesin.

  konusu bakımından gerçekten de (final dahil) la la land'ın bu filmden bolca esinlendiğini söylemek mümkün. tek cümleyle "herkes kendi yoluna" "kısmet değilmiş" temalarının yeşilçam değil 60'lar Avrupa versiyonu. ama izlemesi keyifli. filmi izlememiş olanların da I will wait for you 'nun en az bir versiyonunu duymuş olması muhtemeldir. şu parça

  ha bi de, aşktan yalnızca filmlerde ölünür :)
  mesut