• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
letters from iwo jima - clint eastwood
altmış bir yıl once, abd ve japon orduları ıwo jima’da karşılaştılar. onlarca yıl sonra, adanın ıssız topraklarından birkaç yüz mektup çıkarıldı. bu mektuplar, orada savaşanların ve başlarındaki sıradışı generalin yüzü ve sesi oldular.
ıwo jima’ya gönderilen japon askerleri, büyük olasılıkla geri dönmeyeceklerini biliyorlardı. bu askerlerin arasında; yeni doğan kızını görmekten başka bir isteği olmayan fırıncı saigo (kazunari ninomiya); becerisi ve onuruyla dünyaca tanınan olimpiyat şampiyonu binici baron nishi (tsuyoshi ıhara); idealizmi henüz savaş sınavından geçmemiş eski bir askeri polis olan genç shimizu (ryo kase) ve teslim olmaktansa intiharı yeğleyebilecek katı bir asker olan teğmen ıto (shidou nakamura) vardı.
savunmaya önderlik eden isim ise, amerika’ya yaptığı yolculuklarla savaşın umutsuz doğasını anlamış ama aynı zamanda pasifik’in ötesinden gelen devasa amerikan filosunu yenmek için gereken stratejiyi kavramış olan tuğgeneral tadamichi kuribayashi (ken watanabe) idi.
saf irade ve adanın volkanik kayası dışında savunma adına çok az şeye sahip olan general kuribayashi’nin eşi görülmemiş taktikleri, çabuk ve kanlı bir yenilgi olarak öngörülen çatışmayı, yaklaşık 40 gün süren kahramanca bir mücadeleye dönüştürdü.
ıwo jima’da neredeyse 7.000 amerikan askeri öldürüldü; 20.000’den fazla japon askeri can verdi. ıwo jima’nın kara kumlarını kanlarıyla suladılar; ama fedakarlıkları, mücadeleleri, cesaretleri ve merhametleri, evlerine yolladıkları mektuplarda yaşıyor.
 1. clint eastwood'un yönetmenliğini üstlendiği başarılı bir film. ancak süresi gereğinden biraz uzun. ikinci dünya savaşı'na ilgi duyanlar için kaçırılmayacak kalitede.
  ufuk
 2. ikinci dünya savaşını japonların gözünden anlatmasıyla clint eastwood babanın efsane filmleri arasına girmiştir benim gözümde.
  savaşın yıkıcılığını, halkın çektiği acıları/üzüntüleri izleyicinin gözüne sokan film. ayrıca çekimleri soluk renkli olması da savaş dönemini izleyiciye daha iyi yansıtıyor.

  ayrıca flags of our fathers filmi ile de 2. dünya savaşı esnasındaki amerikan hükümetine güzel güzel çakmıştır.

  öte yandan filmin çarpıcı müziğini de oğlu kyle eastwood yapmış.
  soundtrack

  ( - oğlum bak bi film yaptım, dünya masraf ettik zaten müziğini de sen yap bari.. iyice açılmayalım..
  - bobo yoooo... bon orkodoşlorlo sinemaya gitcem..
  - lan iki piyano çal bi şey yap dedik.. her boku yapıyosun sahnede konserde, baban bi şey istedi iki dakka zoruna mı gitti artis....
  - no olokosu vor bobo yooo...
  - bak o kadar aksiyon filmi çektim, bunca zaman sana el kaldırmadım.. alırım ayağımın altına... düdük..
  - taam yooo yaparız..)