• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.31)
lie to me
bir insan on dakikada ortalama kaç kez yalan söyler?" sorusu ile yola çıkan lie to me, dr. lightman ve ekibinin yalanları ortaya çıkartma sürecini konu alan, psikolojik ağırlığı da olan bir yapım.

her bölümde, yeni davalar, yeni yüzlerma benzer yalanlar ile mücadele eden lightman grup, beden dilini ve yüz ifadelerini okuyarak yalanları analiz ediyor, sıradan vatandaşlardan hükümetin askeri birimlerine kadar her türlü çözümsüz vakayı ele alıyor. amerikalı davranış bilimcisi paul ekman’ın hayatından yola çıkarak yaratılan dizide, yönetmen quentin tarantino'nun sevdiği oyunculardan tim roth, dr. lightman karakteriyle başrolde karşımıza çıkıyor.

the unit (vahan moosekian ve kurt moritz),the x files (daniel sackheim), shark (david nevins) 24 (brian grazer) gibi telvizyon efsanesi olan dizilerin yapımcılarının ortak çalışmasıyla kotarılan lie to me, dram ve gerilimin ustaca dengelendiği, bağımlılık yaratma potansiyeli yüksek bir dizi.
 1. bu başlığın açılmamış olması çok üzücü. az önce uzun bir yazı yazmıştım ancak yanlışlıkla sildiğim için tekrar yazmaya üşendim.
  toplamda 3 sezon süren, rating kurbanı bir dizi. ancak özellikle beden dili vs. şeylere ilgisi olan arkadaşların çok çok beğeneceğine inanıyorum.
  ayrıca açıklamada var ancak tekrar belirteyim sevenleri için. bu dizi ünlü davranış bilimci (bkz: paul ekman) 'ın hayatından esinlenerek çekilmiş.
 2. bir müddet sonra konular tekrarlara düşse de güzel dizidir. dr. lightman 'ın rahat davranışları beni deli etse de yaz tatillerini değerlendirmeye birebirdir.
 3. konusu itibariyle değişik bir diziydi. son sezonu durağandı ancak izlemesi zevkliydi, yer yer komikti.
  bir şeyler öğretmiyor değil. tim roth'un harika oyunculuğunun yanı sıra aşırı belli olan ingiliz aksanı için bile izlenebilir zira o aksanı başka hiçbir dizide bu kadar bariz göremedim.

  arada psikolojik rahatsızlıklara da değinmesiyle ilginç ve zevkli bir dizi.
 4. yeni başladım ilk sezon izlenmeyi hak ediyor.psikolojik deneysel bir dizi saçma sapan türk dizilerinden iyidir.başlamanızı tavsiye ederim.
 5. paul ekman'dan yararlanılarak yapılan, tarihin gelmiş geçmiş en iyi dizileri listesi yapılacak olsa kesinlikle listeye girmesi gereken bir başyapıt. ilk iki sezon çok muhteşem. ikinci sezondan sonra kendini tekrar etmesiyle beraber rating kurbanı oldu. lightman'ın muhteşem aksanı kesinlikle dinlenilmeli...
 6. bu diziyi izlemeye başladığımda (2009 falandı sanırım) bir yalancının yalanını farklı yollarla daha doğrusu tamamen allahın korumasıyla aşmıştım. ilaç içer gibi gıdım gıdım bir saniyesini bile kaçırmadan izliyordum. birkaç yıl sonra bunun eğitimini alacağımı hiç düşünmemiştim. hayat insanı nerelerden nerelere getiriyor. şimdi çok profesyonel olmasamda fotoğraftan, gidişattan yada konuşmasından insanların aslında perdeledikleri şeyleri az çok anlayabiliyorum. gördüğüm fotoğrafı okuyabiliyorum.

  dr lightman'ın yakını olmak ne zor bişeydir diye düşünmüştüm. adam ne biçim yakalıyordu herşeyi yaa... keşke daha uzun soluklu bir dizi olabilseydi. yinede arada bazı bölümlerini izliyorum güzel geliyor.

  insanlar, olaylar, konuşmalar... bunlar her zaman size ipucu veriyor. ama biz bakış açımızdan, duygularımızdan yada zaten beklentilerimizin bizi sürüklemesinden dolayı göremiyoruz.

  güzel diziydi 10/10 veririm.
 7. sadece tim roth için bile izlenebilecek ve dikkati dağınık biri olmama rağmen beni kendine çeken dizi...

  keşke bitmeseydi...
 8. yüz ifadelerinden duyguları, yalanları anlayabilen, bunu yapabilmek için yıllarca çalışıp didinmiş dr. lightman ve yardımcılarının -ki bir tanesi (oyyşş) o yeteneğe doğuştan sahip- memlekette açığa çıkarılmadık yalan bırakmadığı dizi filmidir.

  henüz ilk sezonu bitirmemiş olmakla beraber house md. 'ye birebir benzettiğim dizi.
  dr. house = dr. lightman(*:denktir demiyorum)

  her bölümde en az 2 ayrı olayları var. (maaşallah işler iyi bu ara.) dr. house iş alırken hep işten kaytarmaya bakarken, hasta beğenmezken dr. lightman müşterileri önceden elemeden geçmiş olsa gerek ki lightman'a gelen eli boş dönmüyor. ileriki sezonlarda ne olur bilmiyorum (bkz: bilmek istemiyorum) ama insan az seçici olur, her gelene tamam demez. müşterilerde de yüz yok; "manitam beni seviyor mu?" diye lightman'a mı gelinir lan? siz de az üsturuplu olun.

  neyse, beğenerek izlediğim, benim için henüz bitmemiş bir dizi olduğundan diziyle ilgili önceden bilmek istemediğim şeylerle karşılaşmamak adına uzuyorum buradan.