• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
life of brian - terry jones
brian'ın hayatı, (monty python's life of brian) yönetmenliğini terry jones'un yaptığı, ingiliz komedi grubu monty python'ın 1979 yılı yapımı filmi. brian'ın hayatı, yıllarca incil'den dini konuları işleyen cıvık hollywood filmlerinin parodisi niteliğinde bir filmdir. bu filmlerin karikatürü olarak, dini veya politik fanatiklik gibi toplumun temel konularını işlemiştir. brian'ın hayatı zaman içinde kült-film olarak kabul edilmiştir.
 1. ingiliz komedilerinin en iyi örneklerinden biri. sosyalistinden feministine, yobazından emperyalistine pek çok gruba sataşmalar içerir.
  ugo
 2. monty python gibi efsanevi isler cikarmis bir grubun en iyi filmidir bence... holy grail'den de iyidir, her cumlesi orantisiz zeka kokar. john cleese'nin deyimiyle "simply our masterpiece'...
 3. hiçbir şey beni holy grail'daki canavar tavşan kadar güldürmese de (evet çok sığ bir espri anlayışım var hehe) din, milliyetçilik, vatanseverlik, emperyalizm, güncel politika, aydın tavrı gibi çeşitli dogmalara çok yerinde dokundurmalarla alkışı hak eder.

  ayrıca efsane son sahne için:

  (bkz: always look on the bright side of life)
  pinot
 4. izlemeyi denedim de 10 - 15 dakika sonra devam edemedim, daha da fazla zorlamak istemedim. belki doğru zaman değildi, belki devamı iyiydi, belki bu pek de iyi bir film değildi. şahsen ingiliz espri anlayışını sevsem de bu filmdeki gibi "tiyatro" kokan anlatım tarzını izleyemiyorum.**

  (bkz: suyun yüzeyine çıkan odun parçaları)
  mesut