• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
like someone in love - abbas kiarostami
akiko, eğitimi için gerekli parayı sağlayabilmek için okul dışında seks işçiliği yapan genç bir üniversite öğrencisidir. bir gün işi sırasında tanıştığı müşterilerden birisi, yaşlı bir profesör olan takaşi'yle aralarında başlayan ilişki hayatında bir dönüm noktasını doğurur. bu olağandışı ilişkinin içerisine, üçüncü kişi olan akiko'nun belalı sevgilisi de girdiğinde işler çığrından çıkacaktır.
  1. sevmek gibi (like someone in love) abbas kiarostami'nin 2012 yapımı ve japonya'da çektiği filmi. senaryo da yönetmene ait. senaryosunu yazdığı ve belgesel olarak çektiği filmleri saymazsak, yönetmenin son kurgu filmi. cannes film festivali'nde altın palmiye'ye aday gösterilmişti.

    kiarostami dünyanın her yerinde film çekebileceğini göstermiş bu filmle. tahran'da ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde de geçebilirdi benzer bir hikaye ama bambaşka bir kültürel atmosferde film çekmek gerçekten cesaret işi bence. bu anlamda da takdir etmek gerek kiarostami'yi. başrol oyuncuları rin takanashi, tadashi okuno ve ryô kase çok doğal bir oyunculuk sergilemişler. filmin ismini ella fitzgerald'ın aynı adlı şarkısından aldığını da belirtmek gerekir.

    diğer kiarostami filmleriyle kıyaslandığında seyirci ve eleştirmenler tarafından yeterince sevilmemiş bir film ama ben zevkle izlemiştim.