• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
lizbon'a gece treni - pascal mercier
antik diller öğretmeni raimund gregorius lisede ders sırasında ansızın sınıftan çıkar, duyduğu portekizce bir kelimenin büyüsüne kapılarak yaşadığı şehri, düzenli hayatını terk edip hakkında hiçbir şey bilmediği gizemli bir portekizlinin, doktor ve yazar amadeu pradonun izini sürmek üzere lizbona doğru trenle yola çıkar.

tesadüfen eline geçen ve pradonun, hayat, aşk, yalnızlık, arkadaşlık, ölümlülük ve ölümle ilgili notlarının bulunduğu kitabın etkisinden çıkamayan gregorius, dilini bilmediği, ilk kez gittiği bu yabancı ülkede ve bu olağanüstü yolculuğu sırasında pradonun hayatının değişik evrelerinde yer almış insanlarla bir araya gelip onun farklı söylencelerle dokunmuş hikâyesinin derinlerine iner. bir yandan da kendi içsel yolculuğunu sürdüren gregorius, diktatör salazara karşı savaşmış amadeu pradonun kişiliğinde kendine ve insana ilişkin pek çok sorunun yanıtını ararken, bir başkası olmanın dayanılmaz çekiciliğine de karşı koyamayacaktır. lizbona gece treni, sadece avrupadan değil, kendi zihnimizden ve ruhumuzdan da geçen ve dönüşü belli olmayan bir yolculuğun çok sesli, unutulmaz romanı.
  1. doktorun kitabından aktarılan kısımlar hariç, ilgimi çekmeyi başaran bir kitap olduğunu söyleyebilirim. itiraf etmeliyim ki kitabı okuduktan sonra hem portekizce öğrenme hem de bir trene binip uzun bir yolculuk yapma isteği oluştu içimde. bunda, askerde olmamın ve uzun zamandır kısmen de olsa sahip olabildiğim özgürlüğüme hasretimin de etkisi yok değil :) kitaba geri dönersem, okurun ilgisini çekmeyi başaran bir kurguya sahip. ayrıca, hikayedeki karakterlerin analizini başarıyla sunmuş yazar. adı geçen isimleri benimsemeniz hiç de zor değil. eğer doktorun kitabı beni daha çok etkileyebilseydi 10/10 verirdim. bu koşullarda puanım 8.5'tan 9 :)
  2. kanımın kaynadığı kitap.