• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.89)
locke - steven knight
inşaat mühendisi olan ivan locke araba ile acil olarak hastaneye gitmektedir ve aynı zamanda tek yetkilisi olduğu çok önemli bir inşaat işinin de bitmesi gerekiyordur. mecburi olarak bu işi yardımcısına vermiştir ve bütün bir yol boyunca telefonla yönlendirme yapıyordur. bu arada da locke'un neden hastaneye yetişmek zorunda olduğu, kendi hayatı ve detayları belli olur.
 1. seyirciyi bir arabanın yan koltuğuna oturtan düşük bütçeli olmasına rağmen oldukça başarılı 'beton' gibi bir film.
 2. güzel bir filmdir. mühendis bir adamın analitik düşünce ile problem çözmeyi nasıl içselleştirdiğini görüyoruz. işiyle ilgili sorunları çözerken kullandığı metotları sosyal hayatında karşılaştığı sorunları çözerken de kullanmaya çalışıyor. tabi gözden kaçırdığı bir nokta var ki sosyal hayatta karşılaştığı problemlerin değişkeni insanlar. insanları denklemin bir tarafına girdi olarak sokmak, diğer taraftan her defasında tutarlı sonuçlar almak için yeterli olmayabiliyor.
 3. hep dogruya oynayip bir tek hatanin pesinden yine dogruya gitmenin bile fayda etmeyecegini anlatan film. rahmetli ebert baba gorse tu tumbs ap derdi
  abrek
 4. youreads'te tanışıp izlediğim ilk film. yorumlardan yola çıkarak tüm filmin tek bir planda çekildiği heyecanıyla izlemiştim. öyle değilmiş. çekim teknikleri ve kurgu anlamında çok büyük şeyler vadetmiyor ancak anlatım biçimi itibariyle ilgi çekici. sanırım deneysel bir çalışma.

  !---- spoiler ----!
  neredeyse tamamı omuz çekimden oluşan film, ana karakter üzerine yoğunlaşmakta ısrar etmiş. mesajını vermek için; sabır, soğukkanlılık, çözüm üretme ve analitik yöntemlerde gıpta edilesi kabiliyetlere sahip locke'ın zor bir gününü seçmiş. sadece ilişki ağındaki yerlerini bildiğimiz yan karakterlere dair herhangi bir görsel ve sözel betimleme bulunmuyor. film bu anlamda o kadar ketum ki, genel planının aksine daha geniş bir perspektife sahip giriş sahnesinde dahi detay çekim yaparak ipucu vermekten kaçmış, izleyicinin tüm ilgisini locke'ın kişisel niteliklerine çekmeye çalışmış.

  kurguyu oluşturan parçalarda esrarengiz detaylara rastlamıyoruz. tümüyle olağan koşulları üst üste yığarak düğümlemiş, düğümü çözme işini yine locke'ın kişisel niteliklerine bırakmış. bu noktada seyretmekten öteye gidemeyen izleyici, filmin parçası olmakta güçlük çekebiliyor. sık sık kaybettiği ilgiyi geri kazanmak için görsel veya kurgusal bir aksiyon beklentisine giriyor.
  !---- spoiler ----!
 5. !---- spoiler ----!

  bence sorunları tek tek, pek de mükemmel şekilde çözdü; anlayacağınız mutlu son.
  sadece tek bir kişiyle ilişkisinde yanlış hamle yaptığını düşündüm* , olmadı...

  karakterimiz toplumsal olarak daha çok erkeğe atfedilmiş rollerle bezeli olduğundan erkekler çevrelerine beni anla diye dil dökmektense bu filmi izletebilirler. ben %90 abimizin yanındaydım.

  !---- spoiler ----!
  mesut
 6. sinema, insanların hayal gücünü zorlamak için çılgın bütçelere, son teknoloji görsel efektlere sahip olmak ya da hikayesini içinde uzaylı istilası geçen bir bilim kurguya dayandırmak zorunda değildir. locke'de minimalist sinemanın düşük bütçelerle dahi olsa ne kadar başarılı olabileceğinin en iyi örneklerinden. çok çok iyi bir bir hikaye akışına sahip, bunun yanında tom hardy'nin performansı da sizi hikayenin içine soktukça sokuyor. ancak filmi izledikten sonra böyle sıradan bir hikayenin ve sıradan bir yapının içinden nasıl böyle bir film işleyebildiler sorusunu sormamak elde değil. bu filmle birlikte filmlere bakış açınız ve filmlerden beklentiniz bir miktar değişebilir.