• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.31)
logan - james mangold
gelecekte geçen hikayede, logan ve profesör charles xavier, x-men'in kayıplarından sorumlu olan ve dünyayı yok etmeye meyilli natahaniel essex şirketiyle baş etmeye çalışmaktadırlar.

logan'ın iyileşme gücü artık yavaşlamıştır; profesör xavier ise alzheimer ile mücadele etmektedir. logan ise yanında yer alan ve kendi klonu olan ufak bir kız ile natahaniel essex şirketiyle mücadele etmektedir.

(imbd'den alınmıştır)
 1. hugh jackman'a veda videosu gibi fragmanı yayınlanmıştır. johnny cash'den hurt efsanesi görüntülere ve duruma yakışmıştır.
 2. 3 mart akşamı izlemek için sabırsızlandığım film. ulan wolverine seninle büyük resmen duygulanmamak elde değil birde insanın en sevdiği süper kahraman olunca gel de hüzünlenme...

  ımdb puanını 9.2 olarak vermiş durumda ama bu düşecektir yine de 8'in aşağısını görmez diye düşünüyorum. zira fragmanlar beni çok etkiledi filminde hayal kırıklığı yaratacağını düşünmüyorum. fragmanları analiz edecek olursak olay 2024 yılında geçiyor bir şekilde mutantlar yok edilmiş logan ve profesör-x kaçış halinde ama yanlarında x-23 adlı mutant dahil oluyor ve olaylar başlıyor. yine fragman detayı olarak logan'ın vücudundaki izler sanırım artık yaralar iyileşse bile iz kalıyor zaten beyaz sakallarından da anlaşıldığı üzere kahramanımız artık yaşlı ve yorgun. wolverine efsanesi kendine yakışır bir final yapar diyorum beklentim büyük.
 3. evrenlerin evreni x-men evreninde en sevilen karakter olan ve walverine ile adete bütünleşen hugh jackman'a veda ettiğimiz film. öncelikle filmde kana ve ölümlere doyuyorsunuz desem abartı olmaz. aksiyonu tam kararında verilmiş. ancak asıl etkili olan filmin atmosferi. sizi karakterlerin ruh haline öyle bir sokuyor ki hüzün eşliğinde izliyorsunuz. nolan'ın batman üçlemesinden sonra süper kahraman filmlerinin felsefesini marvel dünyasında ilk kez görüyoruz. iyi ki görmüşüz, çok yakışmış. tabi ki sinemada izleyiniz.
 4. hugh jackman son kez wolverine olarak beyaz perde de rol almıştır.bundan sonra bir daha logan rolünde hugh jackman'ı görmeyeceğiz.bu film de zaten logan'a bir nevi veda filmidir.
 5. en iyi süper kahraman filmi denemeyecek vasatlıkta ama genel değerlendirme itibariyle 6,5-7 civarı kalitesinde olan hugh jackman ı son kez kez wolverine olarak izlediğimiz x-men serisi filmi. ama bazı sahneler ve durumlar var hiç bir şekilde kafama yatmadı. mesela;

  ı!---- spoiler ----!

  diğer çocukların cennete nasıl vardıkları tam bir muamma, ayrıca kötü adamların böyle olma motivasyonları nereden geliyor hele sarı dövmeli arkadaşın mantığı nedir çözemedim.

  !---- spoiler ----!

  bunlara rağmen özelilklede bu tarz film sevenler için izlenilmesi gerektiğini düşünüyorum
 6. aslında kendisi büyük beklentilerle piyasaya girmeye hazırlanan bir filmdi. benim açımdan türkiye'de bu karşılığını bulamadı. kimle konuşsam film için beklentiler düşük veya normaldi. benim beklentim de bu tarzdaydı aslında.

  sonra filmden ilk eleştiriler geldi. neredeyse herkes beğendi ve genel bir tabirle salonlarda ciğerlerini bırakmıştı insanlar. dışarıdan bakıldığında bu tür hikayelerin drama kısımları hiç becerilemeyecek tarzda gibi gözükebilir ancak bunların çok müthiş örnekleri gördük daha önce. (bkz: the dark knight) logan da sanırım bu tür bir film olmaya özellikle uğraşmıştı. hugh abimizin ve unutulsa da patrick amcamızın da son filmi olduğunu düşünürsek...

  filmin aksiyon, kan ve vahşet kısımlarından bahsetmeye gerek yok. çizgi roman okuyan herkes, o kanın ve vahşetin dozunu bilirler ve ilk defa bir x-men filmi bu dozu yakalamıştır benim gözümde. asıl önemli olan filmin dramıydı burada. olay örgüsü içinde verilmesi gereken şey buydu.

  ----spoiler----

  ve bence biraz sınıfta kaldı. filmi iki kez izledim. küçük noktalara son derece dikkat etmeye çalıştım. logan karakterinin artık bitmişliğine, kalan son üç mutantın geçmişte yaşananlar dolayısı ile düştükleri hallere, yeni bir mutant türü karşısında verilen tepkilere. charles umutlu, logan umursamaz, caliban ise... eh, o her zaman biraz kendi derdinde.

  filmlerde bu duygu hislerini vermede en önemli yardımcı faktör benim için müziklerdir. müziklerle beraber sahnenin ağırlığını ve duygusunu kolayca yakalayıp kendinizi kaptırabilirsiniz. ne yazık ki logan için film müzikleri üzerinde bu kadar durulmaması beni biraz üzdü. akılda kalan sadece tek bir yavaş piyano melodisinin bulunması filmin ilk hatası. charles xavier'ın ölümü bu konuda ele geçirilebilecek en iyi fırsattı, kullanılmaması ve dahası bir kavga ile bölünmesi sahnenin ağırlığını oldukça bozmuştu benim gözümde.

  sonuç olarak izlenebilir, ama hakkında o kadar da müthiş methiyeler dizilemeyecek bir film olmuş. logan'a yakışmış ve wolverine ne demek çok güzel göstermiştir. bu da zaten olması gereken bir şeydi. x-23'ün de evrene katılması ile aslında ileride güzel bir başarı da yakalayacaktır.

  ----spoiler----
 7. hugh jackman'ın x-men'i zirvede bıraktığını söylemek yanlış olmaz.

  !---- spoiler ----!

  arabaya ateş etmeyin diye pompalı tüfek mermisinin önüne atlamak yabana atılacak hareket değil.
  ormanda koştuğu sahnelerin yeniden seslendirmesinin bir kısmını twitter'da paylaşmıştır. rolü gerçekten yaşıyor gibi.

  !---- spoiler ----!
 8. wolverine karakteri high jackmana çok iyi oturuyordu. son kez izlemiş oldum, güzeldi hwr bakımdan.

  dünyadaki en gizemli ve güçlü olan şey tohumdur. bir şeyin kökünü kurutmak kolayca yapılabilecek bir şey değil. bu tip filmlerde ana şablon bunun üzerine kuruluyor ve bu fikri cok seviyorum açıkçası.

  kişisel olarak sinemada barzo team mağduriyeti yaşadım. yanımda oturan ikili sırasıyla sinemada yapılmayacak her şeyi yaptılar. piknik yaptılar resmen, cips yediler koktu, içeceği döktüler, telefonla konuştular, film hakkında hiç susmadilar, önceki filmleri izlememisler aha elinden pıçak çıktı lan falan filan... normalde sabırlı biri olmama rağmen 20. dakikada kalkıp önlerde boş bir yerde gitmek zorunda kaldım. sinema arkadaşım var benim 15 senedir beraber gidiyoruz, o da zannetmis ki ben salonu terk ediyorum. peşimden çıkıp gitmiş, dışarıda beni bulamamış, eve gitmiş. neyse sinemada azcik görgülü olmak lazım.

  devam filmi için ışık yakıldı ama ekipten kimse de kalmadı bakalım nasıl olacak.
  abi
 9. resmen tokatı vurup belamızı vermiş filmdir.
  3 mart'ta vizyona girmişti, bugün 12 mart ve gittiğim salon doluydu tamamen. ayrıca seyirciye çokçok teşekkür ederim, mal gibi telefon ışığıveya mısırla dikkatimi dağıtmadıkları için.

  hugh jackman'ı severdim hala severim bu vedası ilebir kere daha sevdim.

  yalnız havada kalan şeyler vardı ve son sahne marvel filmlerinde olduğu gibi yoktu.
  devamı olacak mı acaba kendi kendime soruyorum ve bilemiyorum altan.
 10. öncelikle film kültürüm yoktur çok az sayıda film izlemişimdir sıradan izleyici olarak yorumum: kötü film.

  film devam etsin diye zorlamışlar.
  dövüş sahneleri berbattı.
  loganın dövüşememesi film için zaten istenen şeydi ama bana zevk vermedi.
  sondaki x işareti fena değildi ama ne yani... ne? (anlamını biliyorum tabi ki ama ne bu neee?)