1. asıl kullanım alanı downhill ve slalom yarışları olmakla birlikte gezinti ve ulaşım amacıyla da kullanabilen bir çeşit kaykaydır.

  adından da anlaşıldığı üzere alışılagelmiş hareket kaykaylarına nazaran daha uzun ve geniş tahtaya (board) ve geniş yumuşak lastiklere sahiptir. hareket ettirmek için düz veya hafif eğimli bir satıha ihtiyaç duyar. asfalt, beton, parke ve tartan zeminlerde rahatlıkla sürülebilmektedir. yapısı gereği daha az itiş gücüyle daha uzun yol katedebilmektedir. yaya ve araç trafiğinden arındırılmış düzgün kaplamaya sahip bir yolda günlük 30 - 40 km. yol alabiliyorsunuz.

  taşınabilirlik ve park anlamında bisiklete göre daha avantajlıdır. yorulduğunuz zaman kol altına alıp açık veya kapalı alanlarda dinlenebilir, toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. ancak yüksek eğimli iniş ve çıkışlarda şehir içi kullanımı zor, yorucu ve tehlikelidir.

  birçok modelinde tahta düzdür. hareket kaykaylarındaki gibi önünde ve arkasında basıp durabileceğiniz veya hareket çekebileceğiniz bend bölümü yoktur. bu yüzden fren yapmak için bir ayağın yere temasını gerektirir. downhill yarış ve rekreatif amaçlı kullanımlarda eldiven ve dizlik/dirseklik gibi aksesuarlarla frenleme yapılabiliyor. ancak bu metot yüksek eğimli, geniş, kaplaması düzgün ve araç trafiğine kapalı bir yol gerektiriyor. ülkemizdeki yolların koşulları ve trafik düşünülünce çok kullanılabilir bir metot değil.

  ayak ile frenleme; bacağı bir baton gibi kullanarak değil, dizi kırarak ve ayak tabanını yere hafif hafif sürterek yapılmalı. bunun içinde tabanı kalın ve orta sertlikte bir ayakkabı seçmek gerekiyor. aksi taktirde dizde ciddi yaralanmalara, menisküste kopma ve zedelenmelere yol açabiliyor.* yeni başlayanlar, ileride düzeltilemeyecek hasarlar almamak adına kullanım tekniğiyle ilgili eğitim videoları izlemeli.

  bir de çocuk yaşın üzerindeyseniz "koca adam olmuş hala zibidi zibidi takılıyor!" bakışlarına ve durduk yere "burası amerika mı lan?" diye höykürerek üzerine süren trafik magandalarına maruz kalabiliyorsunuz.

  keyifli kaymalar...