1. dünyada sayılı ekosistemlerden biri de bizim ülkemizde. amazon, kuzey afrika ve kırklareli. pek çoğumuz gibi ben de bu kadar yakınken pek uzağım. ilk fırsatta görmek istediğim yerlerden biri olmanın yanı sıra, nedir özel yapan bu ormanları?

    akarsuların taşıdıkları tüm alüvyonların denize dökülen kısımlarında biriktirdikleri maddelerin üzerinde oluşmuş doğa harikası canlılar. belli bir takım ağaçlar yetişiyor; 258 kuş türü yer alıyor. daha fazlası için bakmakta yarar var.

    doğa koruyamaz türden insanlar olarak bizler, buranın da hiç edilmesi için elimizden geleni ardımıza koymamakta inatçıyız ne yazık ki.. bir santral zımbırtısı hali hazırda orada tehlike arz ediyor. yok olmadan görmek; dahası yok olmasına da müsade etmemek gerek. (bkz: iğneada)
  2. görme şansı bulduğum doğa harikası. iğneada'ya giderken yol boyunca bu olağanüstü güzelliği izleme şansınız oluyor.

    ancak her doğa harikası gibi buraya da doğa düşmanı o eller uzanmak üzere. nükleer santral tüm dünyanın terkettiği bir enerji kaynağıyken bizim bu işe kalkışmamız yetmezmiş gibi bir de gidip dünyadaki sayılı ekolojik sistemlerden birinin yanıbaşında bu santrali kurmak ancak bizim yapabileceğimiz bir aymazlık sanırsam.

    umarım bu yanlıştan dönülür en kısa zamanda.
  3. acarlar longozu türkiye yer alan bir diğer longozdur. sakarya ilimizin sınırlarında yer alır.