• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.40)
lord of war - andrew niccol
şans sayesinde yuri orlov en büyük yeteneğini keşfeder: yasa dışı silah ticareti çeki temiz çıkan herkese mal verirken bir yandanda kardeşinin yardımıyla silah işindeki en büyük vurgununu gerçekleştirir. bugüne kadar istediği herşeye ulaşmasını sağlayan hızlı zekası ve becerisi, ısrarla peşine düşen interpol ajanından da (ethan hawke) kurtulmasına yardımcı olur. ancak cesaretinin zirvesindeyken müşterilerinin sağlayabileceğinden daha fazlasını talep edebileceğinin farkına varır ve zamanla korumaya çalıştığı insanlar üzerinde ölümcül bir sorumluluk haline gelir.
 1. uluslar arası af örgütü'nün yardımıyla çekilmiş, avrupa'nın hemen hemen hiçbir yerinde gösterime girememiş bir filmdir. savaşın diğer yanına yaptığı vurgu nedeniyle bu şekilde dışlanmış olsa da oyuncuların ve diğer emeği geçen insanların kendilerinden feragat ederek çekilmesi sağlanmıştır.

  filmde aslında bir sanatçı olan yuri orlov'la isimdaş silah kaçakçımızın baştan sona olanları, nasıl kollandığını ve işlern ne şekilde yürüdüğü anlatılıyor. tabi ki nicolas cage gibi kendini aşmış oyuncuların sunumuyla da mükemmel hale geliyor.

  böyle bir ortamda bile yer almaması filme gerçekçilik katıyor. izleyiniz, izlettiriniz dediğim filmler listesinde yer alıyor aynı zamanda.
 2. hikayesinde bilmediğimiz bir şey olmayan, detayları muhteşem, afrikada, ortadoğuda neler olup bitiyor net, tüm çıplaklığı ile anlatan muhteşem bir film. mesajları gayet açık, filler hortumlarken çimenlere neler oluyor biliyoruz zaten, ama izleyip güncel politika içinde debelenirken bu filmi tekrar tekrar hatırlamakta fayda var. film 2005 yapımı, bugün hala güncel, yıllar boyu da güncelliğini koruyacak gibi...ne yazık ki.
  mesut