• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.25)
los amantes del circulo polar - julio medem
film, yolları daha çocuk yaşlarda kesişen ana ve otto’nun, madrid’de başlayarak, finlandiya’da son bulan hikâyelerini anlatmaktadır. ana’nın babası bir trafik kazasında ölür. bu sırada otto’nun annesi ile babası da ayrılmak üzeredir. iki çocuğun buluşmaları, ana’nın annesi olga ile otto’nun babası álvaro’nun evlenmesi ile başlar. anne babaları evlendikten sonra ana ile otto’nun ilişkileri başlar. kaçamak öpücükler, avuç içinde saklanan mektuplar ve gizli buluşmalar eşliğinde iki yetişkin olurlar.

otto'nun annesi ölür ve otto bu ölümden kendini sorumlu tutar. ana'ya duymuş olduğu aşktan dolayı annesini ihmal ettiğini düşünür. bu olayın şokunu atlatamaz. hayata küser, ve ana’dan kaçar. hayalini kurmuş olduğu pilotluğa başlar. ana'da evden ayrılır ve öğretmenlik yapmaya başlar.
birbirlerinden habersiz, başkalarıyla olsalar da hep bir eksiklik hissederler. iki küçük çocuğun arasında madrid’de başlayan bu tutkulu aşk hikâyesi, üzerinden kutup çizgisinin geçtiği ve güneşin hiç batmadığı küçük bir finlandiya kasabasında son bulur.
  1. kutup çizgisi aşıkları, julio médem tarafından yazılarak, yönetilen, başrollerinde najwa nimri ve fele martínez'in yeraldığı, 1998 yapımı, iki goya ödülü kazanmış bir film.