1. linux professional institute resmi web sitesi. lpi kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. sağladığı sertifikaların tüm dünyada geçerliliği vardır. eğer sizde gnu/linux evrenine girdiyseniz ve sertifika almak istiyorsanız lpi.org dan sertifika alabilirsiniz.

  http://www.lpi.org/

  hali hazırda linux essentials sertifikasına sahibim ve an itibariyle lpic-1 sınavına hazırlanıyorum.
  sınav ve sertifika nasıl alınır anlatmak istiyorum.

  almak istediğiniz sertifikanın üzerine tıklayıp "purchase voucher" kısmına girdiğinizde ekrana gelen store üzerinden sertifika sınavını satın almanız gerekiyor.
  sınava gireceğiniz merkezi, tarihi ve saati siz seçiyorsunuz.

  sınava girmeden önce google'dan açıp bakarım, ne de olsa kendi bilgisayarımla girerim sanıyordum lakin işin boyutu çok başka.

  sınav merkezi olarak kadıköy network academy yi seçtim. sınava girerken yanınızda 2 adet kimlik bulundurmanız gerekiyor. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vs.

  görevli arkadaş beni karşlayıp üst katlardan birine çıkardı. burada üzerimdeki bütün eşyaları kilitli bir dolaba aldı. daha sonra bir sözleşme imzalayıp webcam üzerinden fotoğrafımı aldı ve çizim tabletine imza attırdı.

  prosedürler tamamlandıktan sonra, içeride kimsenin olmadığı özel bir odaya geçtik burada bilgisayar, klima ve güvenlik kamerası vardı.

  sınav boyunca hem bilgisayarım hem de bulunduğum oda kamera ile izlendi. ayrıca sınav sonunda sonucu hemen alabildim.

  açıkçası ösym sınavları dahil hayatım boyunca hiç bu kadar ciddi bir sınava girmemiştim. adamlar bu işe gerçekten değer veriyor.

  eğer muallakta kaldıysanız lpi.org a kesinlikle güvenebilirsiniz. bende ilerde kendi işimi kurduğum zaman bu arkadaşlardan sertifika almış insanlarla çalışmayı düşünüyorum.