1. rüya kontrolüymüş. hiç bir bilgim de yok ama yapan, deneyen efendim bilgi vermek isteyen vardır belki. uçmayla kaçmayla işim olmaz ama yani demir leydi ile tanışıp, shakespeare ile karadeniz çayı içebileceksem neden olmasın?
 2. kişinin uykusunda rüyada olduğunun bilincinde olması durumudur. rüyadaki soyut dünya ile gerçek hayat arasında birçok farklılıklar vardır ve bunları farkettiğiniz anda -eğer korkuya kapılıp uyanmazsanız- rüyanızın kontrolünü ele geçirebilirsiniz.
  bunun için öncelikle rüyalarınızı sadece olay akışı olarak değil bütün ayrıntılarıyla hatırlayabilmeniz gerekir. o gecenin hemen sabahında bütün detaylarıyla not alacağınız bir rüya defterinizin olması hem artık rüyalarınızı daha iyi hatırlayabilmenizi hem de rüyada bilinçli hale gelebilmenizi kolaylaştırır. ayrıca günlük hayatta kendinize sık sık "şu an rüyada mıyım?" gibi sorular yöneltin ve etrafınızın mantık dışı şeyler arayın. beyin bunu rüyada da yapmayı hatırlar ve rüyadaki mantık dışı nesneleri veya olayları sorgular.
  rüyada olduğunuzu anladıktan sonra uçabilir etrafınızı istediğiniz şekilde dizayn edebilir, istediğiniz kişilerin yanında bulunabilirsiniz. yani bu kısım tamamen hayal gücünüze kalmış dostlar. ondan sonra ister demir leydi ile ister miranda kerr ile tanışın. seneler önce uzun uğraşlar sonunda havada kısa bir ankara turu yapmıştım şiddetle tavsiye edilir *
 3. lucid hem çok zevkli bir o kadar da tehlikeli bir olay. temel olarak rüya görürken rüya gördüğünün farkına vardıktan sonra kontrolu ele alma durumudur. ölü olduğunu bildiğiniz birini rüyanızda görürseniz kolaylaşan eylemdir.
  kuz
 4. bir aralar görmeyi kafama koyduğum rüyaydı. ama ne kadar denersem deneyeyim beceremedim. lucid dreaming'le ilgili araştırmaları ve bunu deneyimleyen insanların yazılarını okumayı bıraktıktan bir kaç ay sonra hiç beklenmedik bir biçimde rüyamın kontrolünü elime aldım. rüya görüyordum -ne gördüğümü hatırlamıyorum- başka bir rüyaya geçtim ve kendi kendime "bu bir rüyaydı" dedim akabinde lucid rüya görebilmiş daha bir çok insan gibi ben de uçtuğumu hayal ettim. havayı tenimde hissettim sonra, ama bu deneyim tüylerimi ürpertti, duyduğum anlık korkuyla birlikte uyandım. bir daha lucid rüya görür müyüm ya da görmek ister miyim bilemiyorum.
 5. bir hafta boyunca gün içinde bilinciniz yerinde iken "acaba rüyada mıyım ?" diye kendinize sık aralıklarla sorun. günün sonunda ipleri ele aldığınız rüyalar göreceksiniz. aşırıya kaçmayın, motoru yakabilirsiniz.
 6. en nefret ettiğim özelliğim heralde. bunu yapabilen kimseler diyor ki şöyle süper böyle harika diyor. benim güzel rüyalarım bunun yüzünden zehir zemberek oluyor bide uykum kaçıyor üstüne. bir rüya görüyorum mesela herşey harika , o kadar harika ki rüyada bunu farkedip aaa rüya lan kesin bu diyorum hatta kendini cimcikleyip test felan ediyorum ama farketmiyor. ondan sonra zaten istediğimi yapayım derken herşey rezalet oluyor, ya sevdiğim birine gözüm önünde araba çarpıyor ya herşey garipleşiyor saniyeler içinde bi savaş çıkıyor herşey mahvoluyor. ondan sonra diyorum kalk la kalk tamam sıktı bu rüya. gözümü felan kapatıyorum 5 10 saniye uyanıyorum. herşeyin mahvolmaması için rüyada olduğumu fark edince kontrol etme hilesini nerden yazıyoruz sayın youserler yardım edin. bir değil iki değil hep oluyor bu. hayır birde derin uykuya geçilmiyormuş bu durumda uykusuz kalıyorum olmuyosa nerden kapatıyoruz bu skilli , zaten rüya iyi başlıyor farketmeyeyim de iyi devam edip bitsin ya da yine mahvolursa ölünce uyanıyorum zaten en azından kalkınca uykumu almış olayım.
 7. yılların karabasının afilli adı.
 8. çok kaptirmayin kendinizi bu duruma. yoksa günlük işlerinizi yaparken rüyada olduğunuzu dusunmenize sebep olabilir. insani tembellestirir. gerçek hayattan soyutlar zamanla. kısaca ilk başlarda her ne kadar güzel görünse de bu durumu zamana yaydiginizda psikolojinizde bozulmalar meydana gelecektir. sosyal ilişkileriniz zayiflayacaktir. insanı ideallerinden uzaklastirabilecek bir durum olacaktir. ayık olun derim.