• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
luther
bbc yapımı, kendine has bir tarzı olan dedektif john luther'in başından geçen olayların yansıtıldığı, psikolojik suç draması kategorisinde ingiliz dizisidir. davaların sıradışılığı ve luther'in insan psikolojisine olan hakimiyeti dizinin ana unsurlarını oluşturmaktadır.
 1. ilk sezonu 6, ikinci ve üçüncü sezonları 4 bölüm olan polisiye dizinin bu yıl 4. sezonu yayınlanacaktır. kurgusu ve idris elba'nın oyunculuğu harikadır. film tadındadır her bölümü.
 2. (bkz: now what?)

  baş karakterinin, yani luther'ın, siyah ya da beyaz değil de gri bir karakter olması acayip çekici kılıyor bu diziye bana göre. e, malum, hiç kimse mükemmel değil.
 3. sırf luther ve alice morgan arasındaki ilişki için bile izlenebilecek ingiliz behzat ç.si. yeni sezonu merakla bekliyoruz 4.sezon biraz boştu zira.
 4. ilk bolumun ilk yarisinda beni kendine baglamis dizi, izlenir bu...

  klise bir "sorunlu polis" tiplemesi aslinda luther, ama belki idris elba'nin becerisi, karakter gizemini ve ilgi cekiciligini koruyabiliyor..

  bizim "dahi" elemanin cozumleri, aslinda seyircinin cok zorlanmadan okuyabilecegi sekilde sunuluyor. ip uclari adim adim onune seriliyor, sen de dogal olarak ayni sonuca ulasiyorsun... ama bu belli edilmeden yapildigi icin de insanin gururu oksaniyor, kendini akilli saniyorsun :), iyi is cikarmis senaristler..
 5. yaratıcısı ve uzun soluklu yazarı bir edebiyatçı olduğundan sanırım, klasik polisiye çatısının üzerine detaylarla güçlendirilmiş bir karakter draması koyuyor. bakmayın alan derinliği kayıp, gri renkli londra polisiyelerinin bolluğuna. ana akım televizyonda beş altı bolümle bu dizinin ürettiği dünyanın rakibi yok. bu kadar mambo jambonun üzerine asıl güzelliği ise dci luther'in çok duygusal bir adam olmasında gizli. ken parker tarzı hem de.
  abrek
 6. !---- spoiler ----!

  bak sen bizim ördek gagalı alison'a (bkz: the affair) gelmiş alice olmuş psikopatlık baki :)

  ilk 4 bölümden anladığım deli kadınlar geçidi bu dizi. alice malum, zoe gibi kocasını sevgilisiyle ve sevgilisini kocasıyla aldatan bir karışık kafa...bunların arasında normal kalmaya çalışan abimiz...güzel yalnız bölüme özel hikayeler sanki çabuk bağlanıp bitiriliyor gibi. ilk üç bölüm bariz mantık hatası dolu...dörtte yok, bakalım...


  !---- spoiler ----!
  mesut