1. ilk versiyonu 10 sene önce, 2006'da tanıtılmış, apple'ın ürettiği dizüstü bilgisayar.

  eskiden 13,15,17 inçlik seçenekleri bulunurken, şuanda sadece 13 ve 15 inçlik modelleri bulunuyor. apple türkiye'de 4.399 liradan, 9.699 liraya kadar modelleri satışta.

  tarih düzeltildi, mersilerden bir demet adlı yazara uyarısı için teşekkürler.
 2. bootcamp yaptığınızda ekran kartı sürücüsü %10-20 işlemci yer. çözüm sleep'e alıp geri açmaktır.
 3. anlatılmayıp yaşanılacak bilgisayardır.

  içindeki normal hdd yi çıkartıp mutlaka ssd takılmalı ve özellikle ram min. 8 gb olmalıdır.

  parallels desktop ile windows kurabilir, istediğiniz windowsu os çalışırken kullanabilirsiniz.

  air gibi kırılgan olmayıp, yere düşürseniz en çok yamulur. ancak çantanızda hep aynı şekilde taşırsanız mutlaka eğiliyor, düzleme koyduğunuzda bir ayağının altına kağıt sıkıştırmanız gerekiyor.
 4. gereksiz para ödeme yöntemidir.

  aynı fiyata bir asus aldığınızda aynı süre kullanmakla kalmaz, o çalışır mı bu çalışır mı diye düşünmek zorunda da kalmazsınız.

  en az 8 gb ram (tercihen 16), ssd, i7 işlemci, 2gb da ekran kartı oldu mu, bir de yekpare aluminyum kasa oldu mu yıllarca gider. gidip 10bin vermenin falan hiç gereği yok...
 5. 2012'den sonraki modellerinde ram ve ssd anakarta lehimli halde geliyor. bu yüzden aldıktan sonra ram ve ssd değişimi yapamıyorsunuz. macbook air'de bunu yapıyosun anlıyorum, alet ince vs. ulan bu pro'da niye lehimliyosun anakarta. yapacağınız işin içine sıçıyım ya.
 6. ram ve ssd'nin anakarta lehimlenmiş olmasının tek sebebi; aletin çok ince tasarlanmasından dolayıdır. yani hacmi elden geldiğince küçültmek için lehimle bağlantı yapmak en uygun yöntem.
 7. macbook pro kalınlığında ve hacminde ve hatta daha ince olup da rami anakarta lehimli olmayan bir ton laptop varken pro modellerde bu salaklığı savunmanın bir anlamı yok. air'de bunu yapmaları mantıklı ama pro'da bunu yapmak nereden baksan ahmakça, nereden baksan gerizekalıca.

  kullandığım laptopu 2-3 senede bir sadece ram ve ssd değişikliğiyle kullandım bugüne kadar. bu salaklık ise ram ya da depolaması yetmediği zaman yeni laptop aldırmaya itelecek. aferin mk çok doğru düşünmüşler.