• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
macross 7
ülkemize amerikan versiyonu robotech olarak gelmiş olan anime the super dimension fortress macross'un devam serisidir. macross'tan yaklaşık 20 yıl sonrasını konu alan bu animede insan ve zentradi ırkları barış içerisinde yaşamakta evrende bulunan yaşama uygun gezegenleri koloni haline getirebilmek için uzayı gezmektedirler. kolonizasyona hemen başlayabilmek için ise uzayda savaş gemileri araştırma gemileri ve sivil gemilerden oluşan bir filo göndermektedirler, bu filolara ise yıldızlara gitmenin ilk taşıma aracı olan macross gemisinin adları verilmektedir, hikayemiz macross 7 isimli filonun yaşama uygun bir gezegen ararken başlarından geçen olayları anlatmaktadır.

ana karakterimiz yine bir şarkıcı ancak bir rock müzisyeni olan nekki basara (japonca'da soy isimlerin önce yazıldığı hatırlanmalıdır) ve rock grubu fire bomber'ın etrafında dönmektedir. 1994 yılında çizilmeye başlanmış olan bu anime 1995 yılına kadar devam etmiştir ve toplamda 49 bölümdür.

animenin tamamlanmasının ardından 3 bölümlük encore serisi ekranlara gelmiş ve ardından da 4 bölümlük ova macross 7 dynamite ile yayın hayatını bitirmiştir. anime en çok müzikleri ile bilinmektedir, keza animenin grubu fire bomber'ın 12'den fazla albümü bulunmaktadır. tetsuro amino tarafından yönetmenliği yapılan animenin senaristliğini ise sukehiro tomita yapmıştır.
 1. animenin ilk 10 bölümü oldukça yorucu şekilde devam eder.
  animenin ana karakteri nekki basara sürekli ortalıga kırmızı bir vf - 17 içinde "şarkımı dinleyiiiiiiin" diye bagırarak çıkar. 11. bölümde anime insani sarmaya başlar 20. bölümde şarkılar yer eder. 36. bölüme genildiginde "ne olacak ne olacak?" tadinda izlenir anime şarkıların delisi olunabilir. 17 adet ostsi ortalıkda bulunmaktadır.
  yapılan denemelerde ilk 20 bölüm insanlara zorla izletildikten sonra izleyiciler animeyi sevmişler hatta dellenip hastası olmuşlardır.
  ancak hepsinden öte tavsiye edilesi animedir.

  ha orjinal macross ile alakası nedir?
  şarkıların kullanıldıgı 'culture shock' burada daha bir irdelenmiştir.
  valkyrie'lerin hareketleri geliştirilmiş. kaptanın ve başkanın valkyrie'lerine aşık olmamak elde edilememiştir.
  güzeldir. ancak bir sorun vardir ki.
  orjinal macross serisinden degil.
  macross movie'den devam etmişlerdir.
  bu sebepledir ki advisor exedore miclon edilmemiş kocaman olarak kaptanın yanında yer almıştır.

  yazan karakterin notu: 31. 33. ve 39. bölümlerin kişisel hastasıyımdır.

  belli oldugu gibi yazan karakter robotech'i izlememiş macross'u izledikten sonra robotech'den koşarak kaçmıştır.