maeve binchy

Kimdir?

maeve binchy (28 mayıs 1940 - 30 temmuz 2012) gazeteci, kısa öykü yazarı ve romancı.

irlanda’nın başkenti dublin’in dışında küçük bir köy olan dalkey’de, 1940 yılında doğdu. killiney’deki holy child convent adlı, katolik kız çocuklarının gittiği bir okulu bitirdikten sonra university college’dan mezun oldu ve öğretmen olarak çalışmaya başladı.

yirmi üç yaşındayken, kudüs’te isa’nın son yemeğini yediği söylenen mağarayı ziyareti sırasında, dinsel inancını yitirdi. daha sonra bir kibbutzda çalışmak üzere israil’e gitti. yurtdışında bulunduğu sırada her hafta babasına, bulunduğu yerdeki hayatı ve savaş altındaki toprakları tasvir eden mektuplar yazdı. babası, bu mektuplardan birini, dublin’de yayımlanan "irish times" gazetesine 18 pound’a sattığında binchy’nin öğretmen maaşı, 16 sterlindi.

öykü tarzında kaleme alınmış bu mektup, binchy’ye 1969 yılında "irish times"ın da kapılarını açtı. böylece, haftada iki kez yazan ünlü bir köşe yazarı ve irlanda feminist hareketinin ilk kadın editörü oldu. londra’ya taşınan binchy burada, daha sonra çocuk öyküleri de yazacak olan, bbc’nin sunucularından gordon snell’le tanıştı.

eşinin teşvik ve desteğiyle yazarlık yapmaya karar veren binchy, çok sayıda öykünün yanı sıra, iki oyun ve kendisine prag film festivali’nde en iyi senaryo ödülü kazandıran bir de tv oyunu yazdı. maeve binchy, "evening class" (italyanca aşk başkadır) adlı romanıyla uluslararası şöhret oldu.

maeve binchy, eşi gordon snell’le birlikte yaşadıkları dublin’de 30 temmuz 2012'de vefat etmiştir.

ödülleri

2001 - whsmith kitap ödülü 1999 - britanya kitap ödülleri yaşam boyu başarı ödülü 1976 - jacob ödülü (irlanda) 1976 - prag film festivali en iyi senaryo ödülü (deeply regretted by)

  1. italyanca aşk başkadır ile tanışıp bir çok kitabını beğeniyle okudum. kitapları hep dublin'de geçer. genelde karakterleri kadınlar ve yaşadıkları zorluklardır. okuması keyifli, dili sade ve tatil kitabı olarak adlandılabilecek türden popüler eserlerin yazarıdır.