1. phil jackson'ın attığı tweet'lerle tekrar hatırlanan eski basketbolcu. abdul-rauf, nba'in ismini hiç anmak istemediği bir oyuncu. gerek milli marş sırasındaki tavırları gerekse giydiği ayakkabılarda görünen logoların üstünü bantlaması...

    marş olayının detayı ise şöyle: 1995-96 sezonunun açılış maçı öncesinde milli marş seremonisine katılmayan rauf, diğer maçlarda da marş sırasında açma-germe hareketleri yaparak, ayakkabısını bağlayarak amerikan bayrağı karşısında saygı duruşunda bulunmayı reddetti. mart ayında denver'da yerel bir gazetede çıkan haber -güya- nba'i harekete geçirdi ve abdul-rauf'a bir maç ceza verildi. haberde abdul-rauf'un ağzından amerikan bayrağının zulüm anlamına geldiğini, bu yüzden onun karşısında saygı duruşunda bulunmasının kendi dini anlayışına aykırı olduğu yazılmıştı. harvard yayınlarından çıkan playing with god: religion and modern sport kitabına göre ise nba'in harekete geçmesinin sebebi gazetede çıkan haber değil, nike ve reebok gibi nba'le büyük işler yapan firmaların bizzat david stern'e şikayette bulunmalarıydı. sezonun geri kalanında ise abdul-rauf milli marş sırasında ayağa kalktı fakat dua etmeye devam etti. sezon sonunda ise denver nuggets maç başına 19 sayı 7 asist ortalamasıyla sezonu kapatan 26 yaşındaki abdul-rauf'u bir sonraki sezon emekli olacak sarunas marciulionis karşılığında sacramento kings'e gönderildi. sonrasında süreleri azaltıldı, sakatlıklar da eklenince 2 sezon sonra nba'de takım bulamaz hale geldi.

    steph'le karşılaştırıldığında tam olarak istenmeyen bir adam diyebiliriz mahmoud için. ki fenerbahçe'ye geldiğinde de ibrahim kutluay'la yaşadığı sorunlar yüzünden gönderilmişti. ayrıeten tourette sendromuna sahip olması onu biraz daha enteresan kılıyordu.

    phil jackson'a o kadar çok "steph'in yanında rauf kim" mesajı gelmiş ki adam ne demek istediğini açıklamak zorunda kaldı. curry'nin oyunu ciddi anlamda abdul-rauf'unkine benziyor. hızlı şut mekaniği , şut yeteneği, top hakimiyeti... curry elbette abdul-rauf'un 90'lı yıllarda ortaya koyduğu oyunun çok ilerisinde, lakin oynadığı oyun lig tarihinde ilk kez oynanmıyor-ki phil jackson da bunu söylemek istemişti. kendisi çok yakından tecrübe etti çünkü, 95-96 sezonunda efsane chicago bulls'un kaybettiği birkaç takımdan biriydi denver nuggets. ve mahmoud abdul-rauf o maçta döktürmüştü.. 20 yıl önce mahmoud abdul-rauf bu oyunu layıkıyla oynayıp az can yakmıyordu kısacası.

    abdul-rauf'un stockton'ın üstünden attığı 51 sayıyı izlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.