1. etkili, açıklayıcı, imlâ kurallarına estetiksel bir yaklaşım ile yazım, anlık olmayan ve anlık olmaması da bazı zaman su köpüğüne dönüşen bir iletişim aracı. yalnız muhatabınız mail adresini şifresini girmesi ile olayın içine duhul olmuyorsa, mail ortalık yerde mal gibi bekletiyor. akıllı telefonların hayatımızın her alanına tahakküm etmesi ile birlikte, anlık iletişim programları mail programının pabucunu dama atmıştır. eskilerin kabulü olmadığı bir çağda ve insanın insanı yiyip tükettiği bir zamandayız. zaman aynı zaman da, tüm suç, kabahat, kabalık ve barbarlık insanoğlunda. eskilere sahip çıkalım, maillerimizi kontrol edelim, sokak hayvanlarına yiyecek verelim.
 2. kurduğumuz bir web sitesinin iletişim sayfasına gelen 'abuk subuk' mesajlardan anladığım kadarıyla halkımız facebook kullanımında çok iyi olmasına rağmen mail kullanmayı bilmiyor. 'mail şifremi unuttum mail şifremi verin yada feysten atın' diye mesajlar gördüm birebir.
  tes
 3. elektronik mektup. büyükler pek sevmez bunu. söz arasında 'bizim zamanımızda mail yoktu, hep mektup yazardık' diye sıkıştırıverirler.
 4. lise bittikten sonra üniversiteye gidemeyince dedim bir işe giriyim. kariyer.net üzerinden çağrı merkezlerine satış danışmanlarına falan bakıyorum. baktım tek tek başvurunca geri dönüş olmuyor hepsine başvuruyum beğenmediğime gitmem dedim.

  başvurdum hepsine işte. ama genede dönüş yapan yok. işsiz güçsüz olduğum içinde sabaha kadar film falan izliyorum. saat 1 den erken uyanmıyorum. uyuyalı henüz birkaç saat olmuş telefon çaldı. baktım tanımadığım bir numara. hemen 118 80 i aradım kim bu dedim. iş görüşmesi için arıyorlar dediler. döndüm tekrar insan kaynaklarından olduğunu tahmin ettiğim kişiye "efendim" dedim. "sayın verguzbay falanca şirketin filanca mevkine yaptığınız başvuru tarafımızca onaylanmıştır. sizi en yakın zamanda felanca ilçesindeki mağazamıza bekliyoruz." uyku sersemliğiyle "tamam geliyorum birazdan" dedim. telefondaki beyefendi sanırım biraz şaşırmış olacak ki "şimdi değil siz bize iletişim bilgilerinizi verin biz sizi bilgilendireceğiz" dedi. tamam dedim verdim hemen telefon numaramı sıra geldi maile. zamanında öyle bir mail almıştım ki arada sitelere üye olurken yazmaya yoruluyorum. "mailinizi alıyım" dedi. dedim yaz kızım "isim_123_soyisim_123_fb_123@hotmail.com.tr" mailimi duyunca karşıdaki hemen telefonu kapattı. bir daha ne arayan oldu ne soran.

  telefonu kapatır kapatmaz oturdum bilgisayarın başına düzgün bir mail alıyım dedim ama hepsi alınmış. bunu dediğim zamanlar yandex türkiye pazarına yeni yeni giriyordu. yandexden alıyım maili dedim. bunda 123 leri attım şimdi "sysm.isim@yandex.com" yani soy isimde sesli harf yok. bu diğerinden daha kötü söylenmiyor.

  mail.ru dan aldım sonra. "isimsoyisim@mail.ru" kombinasyonlu ama aldıktan 1 ay sonra rusya ile cenke girdik. birine bu mail adresimi söylesem sürgüne gönderirlerdi. döndüm tekrar google teyzeye. ama google daki tüm kombinasyonlar alınmış. bir tane göbek isim bulmalıyım dedim. düşündüm taşındım ve timurlenk i buldum. şimdi ki mail adresim "isimtimurlenksoyisim@gmail.com"
 5. iş için olanına tatildeyken bakılmaması gerekendir; aylardır sürüncemede olan konular tam da siz tatildeyken netleşiverir, işin ilerlemesi için yanıtınız acildir filan :/