• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
maldoror'un şarkıları - comte de lautreamont
"hakkında çok az şey bilinen isidore ducasse'ın takma adı comte de lautrémont'tur. 4 nisan 1846'da uruguay montevideo'da doğdu. babası fransız konsolosluğunda görevli bir memurdu. annesi, lautrémont 18 aylıkken öldü, intihar ettiği konusunda şüpheler vardır. uruguay'da geçirdiği gençlik dönemi bir sır halinde kaldı. iç savaşın ve koleranın patlak vermesiyle; 10 yaşındayken okulunu bitirmesi için babası tarafından fransa tarbes'e gönderildi.

tarbes ve pau'da; kibirli, somurtkan ve içe-dönük kimse olarak görüldü. okulda latin ve matematik derslerindeki başarısızlığını, edebiyata olan ilgisiyle ve başarısıyla telafi etti. ayrıca biyolojiyle de yakından ilgilidir. bu bilgisini de maldoror'un şarkıları'nda çokça kullanmıştır.

19 yaşında, okulu bitirdikten sonra, ducasse'nin, yolculuklar yaptığı konusunda düşünceler vardır. bu yolculukların muhtemelen uruguay'da olan babasına veya edebi temaslar yapmak için fransa bordeux'ya olduğu tahmin edilir. 1867 veya 1868'de, hiçbir kayıt belgesinin bulunmamasına rağmen paris'te politeknik veya maden okulunda okuduğu tahmin edilir.

araştırmacıların çoğu, lautréamont paris'teyken, "maldoror'un şarkıları"nın çıktığını düşünür. 24 yaşında bir otel odasında intihar ederek yaşamına son verdi. en önemli eseri henüz 22 yaşındayken yazdığı maldoror'un şarkıları'dır."
 1. çoklarınca dahi olarak anılan ve şiiri döneminin çok ötelerine taşıdığı konusunda hemfikir olunan şair ne yaptığının bilincindedir, öyle ki şöyle bir söz eder:

  "on dokuzuncu yüzyılın sonu görecek, kendi şairini"
 2. hayatın anlamsızlığını, varoluşun gösterişsiz bir küfür olduğunu kirli bedenler içinde hapsolmuş bulanık zihinlerin içine mıhlayan comte de lautreamont şaheseri. okuyan rotasını yitirir; onun eski, normal yaşantısına dönüşü mümkün değildir.
 3. ufuk açıcı, her şairin başucu kitabı olabilecek kalibrede, döneminin değil günümüzün dahi ötesinde bir zeka ile kaleme alınmış eşsiz eser.

  kötü bir ruhun veya bunca kötülük arasında iyi kalmanın anlamsızlığını, bu denli çarpıcı bir dille anlatan başka bir kitap yazılmamıştır.

  metaforların anaforunda boğulmadan okumaya devam edebilirseniz, kitap bittiğinde, duygu ve düşünce literatürünüze katılanlardan oluşacak algı genişliği içinde bir boşluk hissi edinebilirsiniz. ki o hissi çok seveceksiniz.
  ufo
 4. gaston bachelard lautréamont ile ilgili bir çalışmasında 247 sayfalık bu eserde 185 hayvan adı geçtiğini belirtmiş.
 5. 4 senemi geçirdiğim yurtta unuttuğum, en yakın arkadaşımın arkamdan topladığı, okuma listemde en üst sıralarda yer alan kitap